İlker Mutlu

Şiddet...

Ben bıktım. Siz bıkmadınız mı hala?

Geçen gün başıma gelen bir olay. Yatmak üzereyim. Bir köpek yan apartmanla bizimki arasında havlayıp duruyor. Dolayısıyla da sesi iki duvara çarparak yankılanıp, çoğalıyor. Ertesi gün mesai. Kalktım mecburen. Açtım camı, “Şu köpeğin sahibi varsa, sakinleştirebilir mi?” diye seslendim. Aşağıdaki bir pencereden genç bir erkek sesi, ağza alınmayacak küfürler etmeye başladı. Aşağı insem, ayrı bir korku, neyle karşılaşacağımı bilmiyorum. Her gün bir cinnet, her gün bir cinayet haberi izliyoruz.

Uzatmayayım, neticede kapı komşumuzdan çekinir hale geldik. Bir saatten sonra Çiftlik Caddesi’nde gezmeye korkar olduk. Bir nefret, bir cehalet toplumu oluşuyor, uyanın. Televizyonlarınızın karşısındasınız her akşam. Tükürükler saçarak birbirine bağıranlardan geçilmiyor ekran. Şu gittikçe bayağılaşan yemek programlarını realite programlarını kaldırsınlar önce bir. Şu birbirini bozuk para gibi harcayan, her birinin bakışlarından nefret fışkıran insanlarla dolu, birbirinin kopyası dizileri kaldırsınlar ya da en azından sınırlama getirsinler şunlara. Kanalları parsellemiş siyasetçiler birbirine saydırmayı bıraksın artık, bıktık suni gündemlerden!

Daha ne kadar cahilleştireceksiniz, kinle dolduracaksınız insanları? Öncelikle çare bulmanız gereken bu çaresizliklerinden kinle dolan insanları rahatlatmak değil mi sizce? Tamam, komünizm, sosyalizm gelsin demiyorum, vazgeçtik ondan, ama gittikçe vahşileşen şu kapitalizmden de sapın azıcık. İnsanlarınızın arasına hem ekonomik, hem sosyal uçurumlar koyuyorsunuz. Yükseltin şu refahı. Ne olur? Fırsat eşitliği sağlayın insanlara, bitsin şu kayırmacılık. Ne olur? Ölür müsünüz?

Ama biz ölüyoruz. Nefes alamıyoruz, nefes! Eğitimsiz, sanatsız, edebiyatsız bıraktığınız bu insanlar birer soyguncu, birer katil olarak çıkıveriyorlar karşımıza. Başka çareleri yok! Ne olur biraz da o en alt katlardaki yığınları düşünün. Düşünün ki bir nefes alsın ülke, insanlık bir kendine gelsin…

*

Samsun Sinema Topluluğu olarak 56lar’daki Siyah Beyaz Cafe’de her Çarşamba yaptığımız film gösterimlerinin bu haftaki programı, Yılmaz Güney’in yönettiği, 1968 tarihli Seyyit Han. 2 Ocak Çarşamba akşamı, 19.30’da. Bu defaki gösterimi ben sunuyorum. Filmden sonra söyleşi var.

 

      

Sevgiyle, sanatla kalın…

Yazarın Yazıları
Bandırma Yolculuğuna Devam Etmekte18 Mayıs 2019 19 Mayıs Yaklaşırken11 Mayıs 2019 Sıcaklar Nihayet Geldi Mi Ne?04 Mayıs 2019 Özlenen Mayıs Geliyor!27 Nisan 2019 İki haftalık Ayrılık20 Nisan 2019 Dünya Tiyatro Günü30 Mart 2019 Sıkışmışlık23 Mart 2019 Samsun'dan bir Menderes Samancılar Geçti16 Mart 2019 Dünya Kadınlar Günü ve Bir Etkinlik09 Mart 2019 Dünya Kadınlar Günü ve Bir Etkinlik09 Mart 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM