Mustafa GENÇ

TEMEL'İN,  "PİZUM EZANI" VE POLİTİKACILAR!

Fıkra bu ya!

Karadenizli Temel ile Dursun bir araya geldiklerinde sohbetlerinde köylerinde caminin yokluğunu konuşurlar ve bir ara köylerine bir cami yapma kararını alırlar.

Karadeniz köyleri malum.  Evler seyrek olup birkaç hane bir mahalle oluşturur.

Bu anlamda Temel ve Dursun, ayrı mahallelerde oturmaktadır.

Temel ve Dursun caminin yerini belirlemede ihtilafa düşerler.

 Herkes, kendi mahallesinde yapılması için direnince anlaşamazlar.

Anlaşamayınca da birbirlerine inat herkes kendi mahallesinde cami yaptırır ve de yaptırmış olduğu camiye de imam tutar.

Bilindiği gibi yakın zamana kadar her köyde resmi imam yoktu. Vatandaşlar kendi aralarında toplamış oldukları paralarla mahalle yada köylerine imam tutarlardı.

Karadenizli Temel ve Dursun da bunu yapmışlar ve imam tutmuşlardı.

Bir caminin bulunmadığı köyde artık iki cami ve iki imam bulunmakta ve ikisi de zamanı gelince ezanlarını okumaktadırlar.

Buraya kadar olup-biten çalışmalarda sıkıntı yok.

Temel koltuğuna uzanıp yatarken bir ezan duyar.

Oğluna, “ oğlum, bu okunan ezan pizum ezan mı” diye oğluna seslenir. Temel’in oğlu kulak verip dinleyince  de bu ezanın  Dursun’un yaptırmış olduğu caminin imamı tarafından okunduğunu anlar ve babasına, “hayır puba, pizum ezan değil” cevabını verir.

Temel hiç kımıldamaz, sırtüstü keyif çatmaya devam eder.

Temel, ikinci ezanı duyar ve yine oğluna, “oğlum, bu pizum ezan mı?” Sorusunu sorar.

Bu sefer okunan ezan, kendi yaptırmış olduğu caminin imamı tarafından okunmakta olduğundan Temel’in oğlu, “Evet, puba, bu pizum ezandur” cevabını verir.

Temel de gayet heyecanlı bir şekilde doğrulur ve , “ Aziz Allah Celle Şanuhu” ile ezanın tekbirlerini karşılar.

Politikada ittifaklarla gelinen nokta, Temel’in ve Dursun’un camiinden ve ezanından daha beter bir durumdur. İttifaka mensup(hepsi aynı) adaylar övülecek, olmayanlar ise yerileceklerdir.

Sen pizum ittifaktan isen çok iyisin, vatanseversin, ehliyetlisin, adaletlisin. Değilsen, her şeysin vesselam… Sevgi ile…

gencmedya55@hotmail.com

Yazarın Yazıları
“ESKİ HAL MUHAL!”26 Haziran 2019 “KADERİN ÜSTÜNDE BİR KADER VARDIR”25 Haziran 2019 KINALIZADE'YE GÖRE DEVLET MEMURLARI VE BELEDİYELERİMİZ...21 Haziran 2019 DEVLETE VE DEVLET ADAMLARINA HİZMETTE KINALIZADE ALİ EFENDİ DİYOR Kİ:20 Haziran 2019 İMAMOĞLU’NUN 18 GÜNLÜK SAMİMİYET TESTİ…19 Haziran 2019 YILDIRIM- İMAMOĞLU EKRAN BULUŞMASI18 Haziran 2019 20 MİLYON ÇOCUĞUMUZ VE GENCİMİZ…17 Haziran 2019 Bİ 50 LİRANIZ VAR MI ACABA (DÜNDEN DEVAM)?14 Haziran 2019 Bİ 50 LİRANIZ VAR MI ACABA?13 Haziran 2019 S-400 VE MÜSLÜMANLAR!12 Haziran 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM