Mustafa GENÇ

TEMEL'İN,  "PİZUM EZANI" VE POLİTİKACILAR!

Fıkra bu ya!

Karadenizli Temel ile Dursun bir araya geldiklerinde sohbetlerinde köylerinde caminin yokluğunu konuşurlar ve bir ara köylerine bir cami yapma kararını alırlar.

Karadeniz köyleri malum.  Evler seyrek olup birkaç hane bir mahalle oluşturur.

Bu anlamda Temel ve Dursun, ayrı mahallelerde oturmaktadır.

Temel ve Dursun caminin yerini belirlemede ihtilafa düşerler.

 Herkes, kendi mahallesinde yapılması için direnince anlaşamazlar.

Anlaşamayınca da birbirlerine inat herkes kendi mahallesinde cami yaptırır ve de yaptırmış olduğu camiye de imam tutar.

Bilindiği gibi yakın zamana kadar her köyde resmi imam yoktu. Vatandaşlar kendi aralarında toplamış oldukları paralarla mahalle yada köylerine imam tutarlardı.

Karadenizli Temel ve Dursun da bunu yapmışlar ve imam tutmuşlardı.

Bir caminin bulunmadığı köyde artık iki cami ve iki imam bulunmakta ve ikisi de zamanı gelince ezanlarını okumaktadırlar.

Buraya kadar olup-biten çalışmalarda sıkıntı yok.

Temel koltuğuna uzanıp yatarken bir ezan duyar.

Oğluna, “ oğlum, bu okunan ezan pizum ezan mı” diye oğluna seslenir. Temel’in oğlu kulak verip dinleyince  de bu ezanın  Dursun’un yaptırmış olduğu caminin imamı tarafından okunduğunu anlar ve babasına, “hayır puba, pizum ezan değil” cevabını verir.

Temel hiç kımıldamaz, sırtüstü keyif çatmaya devam eder.

Temel, ikinci ezanı duyar ve yine oğluna, “oğlum, bu pizum ezan mı?” Sorusunu sorar.

Bu sefer okunan ezan, kendi yaptırmış olduğu caminin imamı tarafından okunmakta olduğundan Temel’in oğlu, “Evet, puba, bu pizum ezandur” cevabını verir.

Temel de gayet heyecanlı bir şekilde doğrulur ve , “ Aziz Allah Celle Şanuhu” ile ezanın tekbirlerini karşılar.

Politikada ittifaklarla gelinen nokta, Temel’in ve Dursun’un camiinden ve ezanından daha beter bir durumdur. İttifaka mensup(hepsi aynı) adaylar övülecek, olmayanlar ise yerileceklerdir.

Sen pizum ittifaktan isen çok iyisin, vatanseversin, ehliyetlisin, adaletlisin. Değilsen, her şeysin vesselam… Sevgi ile…

gencmedya55@hotmail.com

Yazarın Yazıları
MİLLETİMİZ SAVUNMASIZ!18 Ocak 2019 BREXİT YA DA TREXİT ANLAŞMASI17 Ocak 2019 VAKIF MEDENİYETİMİZDEN ESİNTİLER!16 Ocak 2019 ESKİ CHP VE DP GELENEĞİNE İLGİ GÖSTERMEMEK...15 Ocak 2019 AK PARTİLİLERİN KALELERİNE ATTIKLARI GOLLER!14 Ocak 2019 YENİ BİR KENT ANLAYIŞINA İHTİYAÇ VAR!11 Ocak 2019 YEMEN VE MÜSLÜMANLARIN REZALETİ…10 Ocak 2019 MERHUM BABAMIN NESLİ KORUMA FORMÜLLERİNDEN-I-09 Ocak 2019 MÜSLÜMANLAR SİYASETLERİNİ İNANÇLARINDAN AYIRIRLARSA...08 Ocak 2019 SİYASETİN ALANINI GENİŞLETMEK07 Ocak 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM