Tevfik DEMİR

TAŞI KOYSAN KAZANIR MI?

Yine bir seçim dönemindeyiz. Aday adayları, adaylar, potansiyel adaylar derken sürecin sonunda partiler adaylarını belirliyor ve seçim kuruluna veriyorlar. Kim aday olacak, kim kazanacak ona partilerin genel başkanları ve sandıkta da milletimiz karar verecek. Şimdiden seçimlerin milletimize hayırlar getirmesini diliyoruz. Kim kazanır sandık açılmadan onu bilemeyiz ama her seçim dönemi seçim sonuçlarını öngörenlerin klasik ifadelerine hep takılmışımdır 'Orası bu partinin kalesi, adayın kim olduğu önemli değil odunu, taşı koysan kazanır.' Gel de çık işin içinden. Adam; adayının liyakatına, bilgi ve becerisine bakmadan kendi partisinin adayına gözü kapalı oy veriyor ve hem de onu taştan ve odunla eşleştirerek aşağılıyor aklınca. Şimdiye kadar bunu hiç anlamadım ve özellikle taşın, odunun bu kadar işlevsiz gösterilmesine hiç anlam veremedim.

Yıllar önce bir arkadaşımla yine adaylar üzerinden taş, odun benzetmesi gündeme gelince arkadaşım bana aşağıda sizlerle paylaştığım şiiri okumam gerektiğini söyleyince tamam dedim, buldum. Yazarını bir türlü bulmadım ama her kimse eseri yazan tam bir şaheser dedim kendimce. İşte o şiir:

Yorumu tamamen size aittir.

TAŞ

Merhametsiz kalpleri sana benzetirler,
Sana dilsiz, sana ruhsuz dediler.
Hâlbuki senindir değirmendeki beste,
Seninle şekil verir ruhuna heykeltıraş.
Sana yanılır dert, sana vurulur baş.
Milyonlarca insanın, milyonlarca sene taptığı taş…
Sütunlarla kemerler, kubbeler senden yapılır.
Senden yapılır Allah'a uzanan merdivenler
Ve Namaz vakti Müslümanlara senden haykırılır.
Günahkâr insanı Allah taş edermiş.
Görmedim ama inanırım.
Hatta bir gün gelecek, gökten yağacaksın sanırım.
Taşlardır beka, taşlardır ebediyet…
Taştan başka tarihe ne bırakmış ki Medeniyet! 
Bir gün uzanırsın boylu boyunca Musalla Taşına,
Yine bir taş dikerler başucuna.
Taşlar insanoğluna bekâ...
Üstünde bir tarih 
Fatiha 
Ve huvel baki…

 

Yazarın Yazıları
ALKIŞLAR LİDERE09 Aralık 2018 TAŞI KOYSAN KAZANIR MI?07 Aralık 2018 Her Maç Final03 Aralık 2018 Teşekkürler Samsunspor26 Kasım 2018 Ne Mutlu  Hakkıyla Öğretenlere !23 Kasım 2018 Yazık oldu Samsunspor'a19 Kasım 2018 ACABA BİZ DEİST MİYİZ?16 Kasım 2018 Olmadı Samsunspor12 Kasım 2018 TOLSTOY'DAN HAYATA DAİR!09 Kasım 2018 Bu yolun sonu aydınlık05 Kasım 2018
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM