Mustafa GENÇ

KADININ POLİTİKADA İSTİSMARI...

Türkiye’de 60 milyon seçmenin yarısından fazlası kadındır,

Eşitlikten söz eden partilerimizin bazıları matematiksel kontenjan tanırken bazıları da el yordamı ile kadın adaylarını dağıtmaktadır.

Sonuçta hepsi istismar etmektedir.

Kapı kapı dolaştıranlar da meydanlara çağıranlar da kadınları suiistimal etmektedirler.

Neden mi?

Kadınlar sağlam akıl ve fizik sahibi olup savunduğunuz erkeklerle eşitliğe sahip midirler??

Bendeniz, eşitliği değil, adaleti savunuyorum. Kadın-erkek eşitliğinin savunulduğu toplumlarda kadın ezilmekte ve horlanmaktadır. Böyle yerlerde kadın çoğu kez ticari bir meta olarak değerlendirilmektedir.

Dede Korkut’ta kadın, “ Başım bahtı, evim bahtı” şeklinde kutsanmıştır.

Kadın-erkek eşitliğini savunanlar neden temsilde eşitliğe yanaşmıyorlar?

Temsilde eşitlik gerçekleşmiş olsaydı TBMM de milletvekillerinin yarısından fazlası kadın olması gerekmez miydi?

Kadına kontenjan verenler ya da “İşte kadın adayımız vardır” dedirtmek için kadın aday gösterenler, kadını ikinci sınıf insan görenlerdir.

Konuya ehliyet açısından bakılmalıdır. Kadın, kadın olduğu için değil, liyakatli olduğu için aday olmalı ve seçilmelidir. Müslümanlar olarak kadının temsil görevine değil, icra şekliyle ilgileniriz. Aynı durum kadının iş ve çalışma hayatına da icra ortamı ve şekli açısından bakarız.

Biz şunu söylüyoruz:

Kadın, çalışma ve iş hayatı ile çeşitli siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik faaliyetlerde görev almalıdır.

Ama ondan önce ilahi yükümlülük çerçevesinde o bir anne ve o bir eştir. O’nun yetiştiremediğini hiç kimse yetiştiremez. O’nun anne ve eş olması demek erkeğin boyunduruğu altına ezilmesi anlamına gelmez. Mensubu bulunduğu din, Cenneti ayakları altına sermiş, çocuklar bazında da babaya oranla kendisine üç kat fazla hak vermiştir.

Mustafa Kemal Atatürk bu konuda şunları söyler: “Kadınlarımızın genel görevlerde üzerlerine düşen paylardan başka kendileri için en önemli, en hayırlı, en faziletli vazifelerinden biri de iyi anne olmaktır. Kadının en büyük vazifesi analıktır.” İşte bizim davamız da budur: Kadının asli görevini gölgede bırakacak şekilde istismar edilmemesidir. Sevgi ile…

gencmedya55@hotmail.com

Yazarın Yazıları
“ESKİ HAL MUHAL!”26 Haziran 2019 “KADERİN ÜSTÜNDE BİR KADER VARDIR”25 Haziran 2019 KINALIZADE'YE GÖRE DEVLET MEMURLARI VE BELEDİYELERİMİZ...21 Haziran 2019 DEVLETE VE DEVLET ADAMLARINA HİZMETTE KINALIZADE ALİ EFENDİ DİYOR Kİ:20 Haziran 2019 İMAMOĞLU’NUN 18 GÜNLÜK SAMİMİYET TESTİ…19 Haziran 2019 YILDIRIM- İMAMOĞLU EKRAN BULUŞMASI18 Haziran 2019 20 MİLYON ÇOCUĞUMUZ VE GENCİMİZ…17 Haziran 2019 Bİ 50 LİRANIZ VAR MI ACABA (DÜNDEN DEVAM)?14 Haziran 2019 Bİ 50 LİRANIZ VAR MI ACABA?13 Haziran 2019 S-400 VE MÜSLÜMANLAR!12 Haziran 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM