Mustafa GENÇ

KADININ POLİTİKADA İSTİSMARI...

Türkiye’de 60 milyon seçmenin yarısından fazlası kadındır,

Eşitlikten söz eden partilerimizin bazıları matematiksel kontenjan tanırken bazıları da el yordamı ile kadın adaylarını dağıtmaktadır.

Sonuçta hepsi istismar etmektedir.

Kapı kapı dolaştıranlar da meydanlara çağıranlar da kadınları suiistimal etmektedirler.

Neden mi?

Kadınlar sağlam akıl ve fizik sahibi olup savunduğunuz erkeklerle eşitliğe sahip midirler??

Bendeniz, eşitliği değil, adaleti savunuyorum. Kadın-erkek eşitliğinin savunulduğu toplumlarda kadın ezilmekte ve horlanmaktadır. Böyle yerlerde kadın çoğu kez ticari bir meta olarak değerlendirilmektedir.

Dede Korkut’ta kadın, “ Başım bahtı, evim bahtı” şeklinde kutsanmıştır.

Kadın-erkek eşitliğini savunanlar neden temsilde eşitliğe yanaşmıyorlar?

Temsilde eşitlik gerçekleşmiş olsaydı TBMM de milletvekillerinin yarısından fazlası kadın olması gerekmez miydi?

Kadına kontenjan verenler ya da “İşte kadın adayımız vardır” dedirtmek için kadın aday gösterenler, kadını ikinci sınıf insan görenlerdir.

Konuya ehliyet açısından bakılmalıdır. Kadın, kadın olduğu için değil, liyakatli olduğu için aday olmalı ve seçilmelidir. Müslümanlar olarak kadının temsil görevine değil, icra şekliyle ilgileniriz. Aynı durum kadının iş ve çalışma hayatına da icra ortamı ve şekli açısından bakarız.

Biz şunu söylüyoruz:

Kadın, çalışma ve iş hayatı ile çeşitli siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik faaliyetlerde görev almalıdır.

Ama ondan önce ilahi yükümlülük çerçevesinde o bir anne ve o bir eştir. O’nun yetiştiremediğini hiç kimse yetiştiremez. O’nun anne ve eş olması demek erkeğin boyunduruğu altına ezilmesi anlamına gelmez. Mensubu bulunduğu din, Cenneti ayakları altına sermiş, çocuklar bazında da babaya oranla kendisine üç kat fazla hak vermiştir.

Mustafa Kemal Atatürk bu konuda şunları söyler: “Kadınlarımızın genel görevlerde üzerlerine düşen paylardan başka kendileri için en önemli, en hayırlı, en faziletli vazifelerinden biri de iyi anne olmaktır. Kadının en büyük vazifesi analıktır.” İşte bizim davamız da budur: Kadının asli görevini gölgede bırakacak şekilde istismar edilmemesidir. Sevgi ile…

gencmedya55@hotmail.com

Yazarın Yazıları
YENİ ZELANDA KATLİAMI VE ŞEHİTLERİMİZ!18 Mart 2019 12-14 MART15 Mart 2019 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDENİYLE BİR OKUYUCUYA CEVAP-llI14 Mart 2019 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDENİYLE BİR OKUYUCUYA CEVAP-II-13 Mart 2019 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDENİYLE BİR OKUYUCUYA CEVAP12 Mart 2019 TAKSİM'DE EZAN PROTESTOSU(!)11 Mart 2019 ÜÇ AYLAR VE DÜNYA KADINLAR GÜNÜ!08 Mart 2019 KEMAL HOCA'NIN ARDINDAN...07 Mart 2019 BUGÜNÜN VE GELECEĞİN POLİTİKACILARI -lll-06 Mart 2019 SAMSUN'DA SEÇİM STARTI05 Mart 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM