Embiya SANCAK

SAMSUNUM’DA SORUN YARATMADAN İYİ İŞLER YAPILSIN GENE KONUMUZ GÜLSAN

 

Benim iki mesleğim var. Hem de içe içe yumak olmuş. Mimarlık ve kent planlama.

Gülsan sorununda ise kamu görevlisi olarak yetki kullandım, Netice de Samsun’a ve esnafa çok faydalı işler yapamadığımı da anladım. Bu alanda Samsun Belediyesi adına işyeri yapı kooperatifini örgütlerken doğru yapmıştım. Hem Samsun ve hem de esnaf için..

Görevim esnasında ‘’dondurulmuş küçük sanayi alanı ‘’ plan kararı verilmesinde de doğru karar vermiştik. Plana not konularak  ‘’ ilerde bu alan ticarete dönüştürülsün ‘’  hükmü de doğru idi. Ben nerden bileyim ki idareler sürekli olmayıp kesintilidir inanışı ortaya çıkacağını.. Ben nerden bileyim ki verdiğimiz kararların hükmü yoktur gibi yöneticiler ve maalesef henüz olgun hale gelmemiş plancıların çıkacağını.

Bilirsiniz ki haksızlık için ‘’ yukarıda Allah var ‘’ denir.. Bir de ‘’Adalet Mülkün temelidir ‘’ diye bir veciz sözümüz da vardır. Yüce Allahın işine karışamam. Ama adalete durumu taşımak ve izah etmek görevimi de yaptım. İmar planlarına karşı açılan davaların çoğunun gerekçesini ben yazdım.

Avukatlara, esnaf adına yardımcı oldum. Sonuç olarak kesinleşen mahkeme kararları ile mülkün temeli adalet burada vatandaşın mülkünü de korudu.

Ama Samsun halen kayıpta. Esas gayem, Samsun’a, Gülsan ve Çevresi Bölgesel İş Alanı binaların kazandırmak. Bunun yanında belediyenin düşündüğü kültür tesisine de imkân tanımak.

Elbette bu işler niyetle olmaz. Somut varlıklara ihtiyaç vardır. Bina için ilk somut varlık arazıdır.

Peki, mülkiyet dokusuna bir bakayım:

Gülsan bürüt alanı 293.000 m2 tır ( harita mühendisliği hassasiyetinde değildir)

Mevcut yolların alanı: 88.000 m2 tır ( Gülsan esnafı terk etmiştir. Ayrıca çevre yolunun Gülsan hizasına rastlayan kısmını da esnafın paraları ile kamulaştırılan alandır. Böylece toplamda 1982 yılında yüzde kırk terkin yapılmıştır )

Cami dâhil mülkiyet sahibi olan parseller toplam: 205.000 m2 tır.(Yani kamulaştırılmasına teşebbüs edilen miktardır )

Yapılı parsellerin toplam yapı alanları: 300.000 m2 tır ( Normalde 1981 planında site dükkânları iki katlı gibi galeri katlıdır. Bazı tip prefabrik projeye uymayan parsellerde itikatlı BAK dükkân yapılmıştır. Bazı binalar yıkılarak parsellerinde fazla katlı BAK iş merkezleri yapılmıştır. Sonuçta kamulaştırma teşebbüsüne muhatap olacak bina inşaat alanları 300.00 m2dır )

Emsal değerler ile eski bir emlak değerlendirme bilirkişisi olarak Gülsanın rayiç değeri

Parsellerin toplam rayiç değeri: 900.000.000 TL

Yapı enkaz değeri: 150.000.000 TL ( kamulaştırmalarda mevcut binaların yıpranma paylı maliyet değeri hesaplandığı için enkaz tabiri kullanılmaktadır )

Kamulaştırma bedelleri bakımından en iyimser tahminle 1.200.000.000 TL

( Bir milyar iki yüz milyon  ) gibi bir sonuçla karşılaşılacaktır. Teşebbüse geçilmeden önce  akılcı hesaplar her yönüyle yapılmalıydı. Ama iş işten geçmemiştir. Yeni bir anlayış var olduğunu görmekteyim.

 

Yazarın Yazıları
SAMSUNLU İŞ VE AŞ PEŞİNDEDİR16 Nisan 2019 ATA YOLU09 Nisan 2019 PROJE YARIŞMASI29 Mart 2019 "MUSTAFA EZBER BOZDU"19 Mart 2019 PROJELER12 Mart 2019 AFFETMEK 05 Mart 2019 SAMSUN ÜNİVERSİTESİNE REKTÖRLÜK MAKAMI26 Şubat 2019 GÜLSAN VE ADAYLAR19 Şubat 2019 ATAKUM'DA FELAKET ZAMANI YAKLAŞIYOR12 Şubat 2019 DAVALAR ve BAŞKANLAR05 Şubat 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM