Alpaslan ÇEPNİ

ÇOK OLAN,GÜÇLÜ OLAN BİZİZ

Geçen hafta, Samsun’da yapılan bir paneli izledim. Panelde, yaşadığımız ekonomik sorunlar ve bu sorunlardan kurtulabilmek için neler yapmamız gerektiği konuşuldu.

Ekonomik krizin sorumlusu; işçiler, memurlar, emekliler, çiftçiler,  yoksul emekçi halk değildir, asıl sorumlu aşırı derecede borçlanan, aldığı kredileri har vurup harman savuran sermaye kesimidir, denildi. Alınan borçları hesapsız harcayan sermaye kesimi, şimdi ödemesi gereken borçları ödeyemez duruma düşmüş, faturayı bize yıkmaya çalışıyor, biz bu krizin faturasını ödemeyeceğiz, denildi.

Ekonomik kriz sonucunda, başta, otomobil, konut, beyaz eşya satışlarında hatta ithalatta bile ciddi düşüş yaşandığı belirtildi.

Gelecek dönemde; işsizlik ,yoksulluk, enflasyon artacak; ödemeler, yatırımlar, kamu hizmetleri, hatta sosyal yardımlar azalacaktır.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu,80’i aşkın emek örgütü ile bir araya gelip” krizin faturasını ödemeyeceğiz”, ”krize karşı onuz omuza” mücadele  deklarasyonu yayınladık, dedi. Türkiye’nin 3/4’ü işçidir, ücretli yaşayan emekçilerdir; çok olan, güçlü olan biziz, dedi.

İşten atılan bir Makro işçisi de konuştu; işe dönmek istediklerini, tazminatlarını alamadıklarını ve kendilerinin desteklenmesini söyledi.

Krize karşı hem ekonomik hem de demokrasi mücadelesi verilmesi gerektiği vurgulandı .Emek örgütlerinin talepleri ortaya konuldu:

Ücretler artmalı,

Yapılan fiyat artışları geri alınmalı,

İşten çıkarmalar yasaklanmalı, 

Eğitim-sağlık gibi temel hizmetler tamamen ücretsiz olmalı,

Adaletli vergi sistemi gerçekleştirilmelidir…

Bu süreçte, emek ve demokrasi güçleri bir dizi eylem ve etkinlik düzenleyecekler. Samsun’da 8 Aralık’ta KESK öncülüğünde bölge mitingi yapılacak.

Krizin yıkıcı etkisine karşı, herkesin, emeğine sahip çıkıp demokrasi mücadelesine katılması gerekiyor…

Yazarın Yazıları
RAYDAN ÇIKMIŞ MAKYEVELİZM18 Aralık 2018 MUHALİF KADIN OLMAK11 Aralık 2018 ÇOK OLAN,GÜÇLÜ OLAN BİZİZ04 Aralık 2018 25 KASIM  27 Kasım 2018 ARADIĞIMIZ ÇOĞU ZAMAN YANI BAŞIMIZDADIR20 Kasım 2018 M. KEMAL13 Kasım 2018 CUMHURİYETİN BİLİM KADINLARINDAN BİRİ12 Kasım 2018 CUMHURİYETİN BİLİM KADINLARINDAN BİRİ06 Kasım 2018 BİLİMLE ÖZGÜRLÜK İLİŞKİSİ30 Ekim 2018 ÖĞRETMENLERDEN ÖNERİ İSTENİYORSA20 Ekim 2018
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM