Alpaslan ÇEPNİ

ÇOK OLAN,GÜÇLÜ OLAN BİZİZ

Geçen hafta, Samsun’da yapılan bir paneli izledim. Panelde, yaşadığımız ekonomik sorunlar ve bu sorunlardan kurtulabilmek için neler yapmamız gerektiği konuşuldu.

Ekonomik krizin sorumlusu; işçiler, memurlar, emekliler, çiftçiler,  yoksul emekçi halk değildir, asıl sorumlu aşırı derecede borçlanan, aldığı kredileri har vurup harman savuran sermaye kesimidir, denildi. Alınan borçları hesapsız harcayan sermaye kesimi, şimdi ödemesi gereken borçları ödeyemez duruma düşmüş, faturayı bize yıkmaya çalışıyor, biz bu krizin faturasını ödemeyeceğiz, denildi.

Ekonomik kriz sonucunda, başta, otomobil, konut, beyaz eşya satışlarında hatta ithalatta bile ciddi düşüş yaşandığı belirtildi.

Gelecek dönemde; işsizlik ,yoksulluk, enflasyon artacak; ödemeler, yatırımlar, kamu hizmetleri, hatta sosyal yardımlar azalacaktır.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu,80’i aşkın emek örgütü ile bir araya gelip” krizin faturasını ödemeyeceğiz”, ”krize karşı onuz omuza” mücadele  deklarasyonu yayınladık, dedi. Türkiye’nin 3/4’ü işçidir, ücretli yaşayan emekçilerdir; çok olan, güçlü olan biziz, dedi.

İşten atılan bir Makro işçisi de konuştu; işe dönmek istediklerini, tazminatlarını alamadıklarını ve kendilerinin desteklenmesini söyledi.

Krize karşı hem ekonomik hem de demokrasi mücadelesi verilmesi gerektiği vurgulandı .Emek örgütlerinin talepleri ortaya konuldu:

Ücretler artmalı,

Yapılan fiyat artışları geri alınmalı,

İşten çıkarmalar yasaklanmalı, 

Eğitim-sağlık gibi temel hizmetler tamamen ücretsiz olmalı,

Adaletli vergi sistemi gerçekleştirilmelidir…

Bu süreçte, emek ve demokrasi güçleri bir dizi eylem ve etkinlik düzenleyecekler. Samsun’da 8 Aralık’ta KESK öncülüğünde bölge mitingi yapılacak.

Krizin yıkıcı etkisine karşı, herkesin, emeğine sahip çıkıp demokrasi mücadelesine katılması gerekiyor…

Yazarın Yazıları
LİSE EĞİTİMİNDE TADİLAT YETERLİ OLUR MU?21 Mayıs 2019  GENÇ İŞSİZLER14 Mayıs 2019 KARADENİZ’DE ÇEVRE SORUNU07 Mayıs 2019 1 MAYIS KUTLU OLSUN30 Nisan 2019 YEP, BES, KIDEM TAZMİNATI23 Nisan 2019 EĞİTİM VİZYONUNUZ BU MU?16 Nisan 2019 KENTLERİ YAŞAYANLAR YÖNETSİN09 Nisan 2019 EKONOMİK DURUM02 Nisan 2019 ÜNİVERSİTELERİN HALİ26 Mart 2019 NEVRUZ19 Mart 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM