Alpaslan ÇEPNİ

ÇOK OLAN,GÜÇLÜ OLAN BİZİZ

Geçen hafta, Samsun’da yapılan bir paneli izledim. Panelde, yaşadığımız ekonomik sorunlar ve bu sorunlardan kurtulabilmek için neler yapmamız gerektiği konuşuldu.

Ekonomik krizin sorumlusu; işçiler, memurlar, emekliler, çiftçiler,  yoksul emekçi halk değildir, asıl sorumlu aşırı derecede borçlanan, aldığı kredileri har vurup harman savuran sermaye kesimidir, denildi. Alınan borçları hesapsız harcayan sermaye kesimi, şimdi ödemesi gereken borçları ödeyemez duruma düşmüş, faturayı bize yıkmaya çalışıyor, biz bu krizin faturasını ödemeyeceğiz, denildi.

Ekonomik kriz sonucunda, başta, otomobil, konut, beyaz eşya satışlarında hatta ithalatta bile ciddi düşüş yaşandığı belirtildi.

Gelecek dönemde; işsizlik ,yoksulluk, enflasyon artacak; ödemeler, yatırımlar, kamu hizmetleri, hatta sosyal yardımlar azalacaktır.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu,80’i aşkın emek örgütü ile bir araya gelip” krizin faturasını ödemeyeceğiz”, ”krize karşı onuz omuza” mücadele  deklarasyonu yayınladık, dedi. Türkiye’nin 3/4’ü işçidir, ücretli yaşayan emekçilerdir; çok olan, güçlü olan biziz, dedi.

İşten atılan bir Makro işçisi de konuştu; işe dönmek istediklerini, tazminatlarını alamadıklarını ve kendilerinin desteklenmesini söyledi.

Krize karşı hem ekonomik hem de demokrasi mücadelesi verilmesi gerektiği vurgulandı .Emek örgütlerinin talepleri ortaya konuldu:

Ücretler artmalı,

Yapılan fiyat artışları geri alınmalı,

İşten çıkarmalar yasaklanmalı, 

Eğitim-sağlık gibi temel hizmetler tamamen ücretsiz olmalı,

Adaletli vergi sistemi gerçekleştirilmelidir…

Bu süreçte, emek ve demokrasi güçleri bir dizi eylem ve etkinlik düzenleyecekler. Samsun’da 8 Aralık’ta KESK öncülüğünde bölge mitingi yapılacak.

Krizin yıkıcı etkisine karşı, herkesin, emeğine sahip çıkıp demokrasi mücadelesine katılması gerekiyor…

Yazarın Yazıları
OKUMUYORUZ12 Şubat 2019 EĞİTİMİN TEMEL (LİSE) SORUNU05 Şubat 2019 DİLE ÖZEN GÖSTERMEK22 Ocak 2019 AŞKIN VE KAVGANIN ŞAİRİ15 Ocak 2019 TOPLUM ALARM VERİYOR08 Ocak 2019  BELKİ DAHA GÜZEL OLUR HER ŞEY01 Ocak 2019 UMUDU KARARTMADAN SEVİNCİ YİTİRMEDEN BEKLE25 Aralık 2018 RAYDAN ÇIKMIŞ MAKYEVELİZM18 Aralık 2018 MUHALİF KADIN OLMAK11 Aralık 2018 ÇOK OLAN,GÜÇLÜ OLAN BİZİZ04 Aralık 2018
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM