Mustafa GENÇ

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü.

Artık bu GÜN, FARKINDALIK GÜNÜ’ne çevrilmiş.

Ne değişmiş yada değişecektir?

Yaşadığımız coğrafyanın insanlarının % 99’u Müslüman olmalarına rağmen hala engelli sorununu çözemedik.

Gerçi AK PARTİ iktidarı engellileri dilencilik sınıfından çıkarmıştır. Eğrisi- doğrusuyla bu işi büyük oranda halletmiştir. En azından toplum da kendileri de engelliliği dilenciliğe mahkum bir yaşam tarzı olarak değerlendirmiyor, bilakis çalışarak ailesine ve içinde bulunduğu topluma karşı her insan gibi görevini yapmaya çalışıyor.  Onlar kendilerini değil, başkaları onları dışlamaktadır.

Engelli çalışıyor, çalışmak istiyor.

Toplumda her insan gibi yapabileceği işi yaparak üretmek istiyor. Çalışınca vergisini ödüyor. Kendisi olmasa bile içinde bulunduğu ailesi topluma katmadeğer sağlıyor.

Gel gör ki, engelsiz dediğimiz kişilerin yaptıkları camilere, okullara, hastahanelere, müftülüklere ve diğer resmi dairelere(istisnalar hariç) engelliler ulaşamıyor.

Günümüz Türkiye’sinde engellilerin azımsanamayacak  nüfusları ve ihmal edilemeyecek sorunları vardır.

Nüfusa oranları % 10- 12 ile ifade edilen engellilerin aile içinde  birinci derece yakınlarıyla düşünüldüklerinde bunların genel nüfus içinde en azından % 30 ları ifade ederler. Çünkü her engellinin en azından bir annesi- babası yada eşi ve çocuğu-çocukları vardır.

Ancak ne vardır ki, sözde demokratik ülkede hiçbir kurumda(istisnalar hariç) temsil edilmemektedirler.

Memleket yönetimi kol ve bacakla değil, birikim, deneyim ve akılla olur.

Örneğin bakıyoruz ki, hiçbir partinin Belediye Başkanlık ve Meclis listesinde engelli yoktur.

Bu noktada engellilerin erişebilirliklerinin yanında büyük oranda temsil sorunları vardır.

Yerel yönetimlerde engellilerin temsil edilmeleri insani ve demokratik bir hak olduğu inancındayız.

 Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi yaşadığımız coğrafyada ülke nüfusunun % 99’u Müslümandır. Böyle bir insan topluluğuna Fetih Suresi’nin, “Köre, topala ve hastaya zorluk yoktur” anlamındaki 17. Ayet-i Kerime yetmez mi?

Tüm engelli kardeşlerime kolaylıklar ve mutluluklar dileklerimle…

gencmedya55@hotmail.com

 

 

Yazarın Yazıları
“ESKİ HAL MUHAL!”26 Haziran 2019 “KADERİN ÜSTÜNDE BİR KADER VARDIR”25 Haziran 2019 KINALIZADE'YE GÖRE DEVLET MEMURLARI VE BELEDİYELERİMİZ...21 Haziran 2019 DEVLETE VE DEVLET ADAMLARINA HİZMETTE KINALIZADE ALİ EFENDİ DİYOR Kİ:20 Haziran 2019 İMAMOĞLU’NUN 18 GÜNLÜK SAMİMİYET TESTİ…19 Haziran 2019 YILDIRIM- İMAMOĞLU EKRAN BULUŞMASI18 Haziran 2019 20 MİLYON ÇOCUĞUMUZ VE GENCİMİZ…17 Haziran 2019 Bİ 50 LİRANIZ VAR MI ACABA (DÜNDEN DEVAM)?14 Haziran 2019 Bİ 50 LİRANIZ VAR MI ACABA?13 Haziran 2019 S-400 VE MÜSLÜMANLAR!12 Haziran 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM