Mustafa GENÇ

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü.

Artık bu GÜN, FARKINDALIK GÜNÜ’ne çevrilmiş.

Ne değişmiş yada değişecektir?

Yaşadığımız coğrafyanın insanlarının % 99’u Müslüman olmalarına rağmen hala engelli sorununu çözemedik.

Gerçi AK PARTİ iktidarı engellileri dilencilik sınıfından çıkarmıştır. Eğrisi- doğrusuyla bu işi büyük oranda halletmiştir. En azından toplum da kendileri de engelliliği dilenciliğe mahkum bir yaşam tarzı olarak değerlendirmiyor, bilakis çalışarak ailesine ve içinde bulunduğu topluma karşı her insan gibi görevini yapmaya çalışıyor.  Onlar kendilerini değil, başkaları onları dışlamaktadır.

Engelli çalışıyor, çalışmak istiyor.

Toplumda her insan gibi yapabileceği işi yaparak üretmek istiyor. Çalışınca vergisini ödüyor. Kendisi olmasa bile içinde bulunduğu ailesi topluma katmadeğer sağlıyor.

Gel gör ki, engelsiz dediğimiz kişilerin yaptıkları camilere, okullara, hastahanelere, müftülüklere ve diğer resmi dairelere(istisnalar hariç) engelliler ulaşamıyor.

Günümüz Türkiye’sinde engellilerin azımsanamayacak  nüfusları ve ihmal edilemeyecek sorunları vardır.

Nüfusa oranları % 10- 12 ile ifade edilen engellilerin aile içinde  birinci derece yakınlarıyla düşünüldüklerinde bunların genel nüfus içinde en azından % 30 ları ifade ederler. Çünkü her engellinin en azından bir annesi- babası yada eşi ve çocuğu-çocukları vardır.

Ancak ne vardır ki, sözde demokratik ülkede hiçbir kurumda(istisnalar hariç) temsil edilmemektedirler.

Memleket yönetimi kol ve bacakla değil, birikim, deneyim ve akılla olur.

Örneğin bakıyoruz ki, hiçbir partinin Belediye Başkanlık ve Meclis listesinde engelli yoktur.

Bu noktada engellilerin erişebilirliklerinin yanında büyük oranda temsil sorunları vardır.

Yerel yönetimlerde engellilerin temsil edilmeleri insani ve demokratik bir hak olduğu inancındayız.

 Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi yaşadığımız coğrafyada ülke nüfusunun % 99’u Müslümandır. Böyle bir insan topluluğuna Fetih Suresi’nin, “Köre, topala ve hastaya zorluk yoktur” anlamındaki 17. Ayet-i Kerime yetmez mi?

Tüm engelli kardeşlerime kolaylıklar ve mutluluklar dileklerimle…

gencmedya55@hotmail.com

 

 

Yazarın Yazıları
YENİ ZELANDA KATLİAMI VE ŞEHİTLERİMİZ!18 Mart 2019 12-14 MART15 Mart 2019 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDENİYLE BİR OKUYUCUYA CEVAP-llI14 Mart 2019 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDENİYLE BİR OKUYUCUYA CEVAP-II-13 Mart 2019 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDENİYLE BİR OKUYUCUYA CEVAP12 Mart 2019 TAKSİM'DE EZAN PROTESTOSU(!)11 Mart 2019 ÜÇ AYLAR VE DÜNYA KADINLAR GÜNÜ!08 Mart 2019 KEMAL HOCA'NIN ARDINDAN...07 Mart 2019 BUGÜNÜN VE GELECEĞİN POLİTİKACILARI -lll-06 Mart 2019 SAMSUN'DA SEÇİM STARTI05 Mart 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM