Ayhan HAMLI

TÜRKİYE'DE KIBRIS GAZİLERİNİN MADALYALARI NE ZAMAN VERİLECEK?   

Yavru vatan Kıbrıs'a barış götüren bu uğurda şehit düşen, gazi olan kahraman Türk askerlerine hepimiz minnettarız. Hiç şüphesiz  Kıbrıs Barış Harekatına katılan kahraman gazilerimiz çok daha fazlasını hak ediyorlar ama onlar maddi değeri olan herhangi  bir şey değil, manevi değeri olan çok yüksek olan  madalyalarını  istiyorlar. KKTC kendi kanunlarına göre Kıbrıs gazilerine  madalya vermeyi taahhüt ettiği ve ilkini de Kıbrıs'ta yaşayan gazilere 43 yıl sonra 2017 yılı  kasım ayında törenle verdiği  halde  Türkiye'de yaşayan gazilerin madalyalarını vermedi. Bu durum 44 yıldır madalya bekleyen Kıbrıs gazilerini üzmektedir. KKTC'de Barış Harekatı sırasında ortaya koydukları mücadelenin anısına yaklaşık 55 bin gaziye "Milli Mücadele Madalyası" verileceği açıklanmıştı. Türkiye ve diğer ülkelerde yaşayan hak  sahiplerine madalyalarının valilikler ve temsilcilikler aracılığıyla  ulaştırılacağı açıklandığı halde hak sahipleri beklemeye devam ediyor.

       Kıbrıs gazileri öldükten sonra mezarlarına takılsın diye değil, yaşarken yakalarına takmak için madalya istemektedir. Darphanede basıldığı, hazır edildiği halde dağıtımı yapılmayan madalyaların bir an önce Kıbrıs gazilerine verilmesi istenmektedir. Bunda da çok haklılar çünkü her birisinin yaşı 68-70 arasında değişmektedir. Kıbrıs Barış Harekatına katılan subay ve astsubayların yaşı ise 70'in  üzerindedir. Niye bekleniyor, madalyalar darphanede niye bekletiliyor bunu anlamak mümkün değil. Kıbrıs gazilerimizin madalya konusunda  çok sitemkar olduklarını biliyorum. Buradan Kuzey Kıbrıs makamlarına soruyorum: Türkiye'de Kıbrıs gazilerinin madalyaları ne zaman verilecek? Kıbrıs savaşına katılmış kahraman gazilerimiz bu sorunun açık ve net cevabını almak istiyor. Madalya dağıtımı konusunda bir aksaklık olduğu kesin. Bir an önce  hem Türkiye'de hem KKTC'de yetkili makamlar harekete geçerek Kıbrıs gazilerini madalyaları ile buluşturmalıdır. Bu gecikmenin  büyük özrünü de kapsayan büyük bir törenle "Milli Mücadele Madalyası"  hak sahiplerine takdim edilmelidir. Kıbrıs'ta yaşayan Kıbrıs gazilerine 43 yıl sonra madalyaları verildiği halde Türkiye ve diğer ülkelerde yaşayan hak  sahiplerine 44 yıldır  madalyaları bir türlü verilemedi. Bu durumu anlamakta elbette zorlanıyoruz. Türkiye'de yaşayan Kıbrıs gazilerini madalya için daha fazla bekletmek haksızlık olmuyor mu?

    Manevi değerinin oldukça büyük olduğunu düşündüğümüz madalyaların darphanede bekletilmesi yerine hak  sahiplerine teslim edilmesinin bir vefa borcu olduğu unutulmamalıdır. Kıbrıs gazilerimiz ve yakınları artık daha fazla beklemek istemiyor. Kuzey Kıbrıs makamları mı, Türkiye makamları mı yoksa her ikisi mi kim bu beklemeyi sonlandıracaksa sonlandırsın ki kahraman gazilerimiz madalyalarına kavuşabilsin. Eğer gerçekten kahraman Kıbrıs gazilerimize minnettar olduğumuzu düşünüyorsak  bunu sadece gözle değil, yaptıklarımızla da göstermek zorundayız. Kimse unutmasın madalyasını almayı beklerken vefat eden, hasta yatağına bağımlı hale gelen Kıbrıs gazilerimizin sayısı her geçen gün artmaktadır. Takdir yetkili makamlarındır.          

 

Yazarın Yazıları
MİLLİ MÜCADELENİN YÜZÜNCÜ YILINDA SAMSUNDA OLMAK...19 Mayıs 2019 KARADENİZ'İN CİVAN DELİKANLILARI ŞEHADETE YÜRÜYOR...18 Mayıs 2019 ŞEHİTLİKTE EN ACI BULUŞMA...12 Mayıs 2019 8 YIL SONRA BEBEK KATİLİNİ DEVREYE SOKMAK NEDİR?11 Mayıs 2019 HABERİNİZ VAR MI ER YALÇIN KOCA ŞEHİT DÜŞTÜ...05 Mayıs 2019 ŞEHİT CENAZESİ OLAY ÇIKARMA YERİ DEĞİLDİR...04 Mayıs 2019 ŞEHİDİMİZİ MAVİ GÖZLÜ PAŞAMIZI PAMUK GEÇİDİ ŞEHİTLERİNİ ANIYORUZ…(9)    30 Nisan 2019 ŞEHİDİMİZİ MAVİ GÖZLÜ PAŞAMIZI PAMUK GEÇİDİ ŞEHİTLERİNİ ANIYORUZ...  (8)29 Nisan 2019 ŞEHİDİMİZİ MAVİ GÖZLÜ PAŞAMIZI PAMUK GEÇİDİ ŞEHİTLERİNİ ANIYORUZ... (7)28 Nisan 2019 ŞEHİDİMİZİ MAVİ GÖZLÜ PAŞAMIZI PAMUK GEÇİDİ ŞEHİTLERİNİ ANIYORUZ... (6)27 Nisan 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM