Mustafa GENÇ

GÖZLEM

HARAM-ZEDELER ÜLKESİ…

Haram-zede demek, haram yiyenlerin vurgununa uğramış, onların mağduru olmuş kişi demektir.

Türkiye gerçekten böyle mi?

Depolama değil, stokçuluk / ihtikar yapmak haramdır. Hem İslam hem yasalar bunu yasaklamıştır. Bunu yapanlar haram yemiş olmakta ve vatandaştan fazla para alarak ona zarar vermektedir.

İhaleye fesat karıştırıp milletin herhangi bir işini beş kuruş yerine 7-8 yada on kuruşa yapmak hem yasalar tarafından ve Allah tarafından yasaklanmıştır.

 Bunu yapanlar haram yemiş ve vatandaşa zarar vermişlerdir. Yani vatandaşın zararına vurgun yapmışlardır.

Devlet memurları milletin adına millet için çalışmaktadırlar. Millet olmasaydı onlar da olmazlardı. İşini doğru yapmayan(öğretmen, doktor,mühendis, hemşire, yargıç, vb gibi çeşitli meslek mensupları) ve mesai saatine uymayanlar haram yemiş olmakta ve bunun sonucunda da vatandaş mağdur olmaktadır.

 Çünkü böyle bir davranışı yasalar da dini hükümler de yasaklamaktadır.

İslam Ticaret Hukukunda ve beşeri yasalarda herhangi bir malın fiyatının belirlenmesinde piyasa şartlarının belirleyiciliği olsa bile “gabn-i fahiş” olarak adlandırılabilecek derecede tüccarın fiyatları yükseltme hakkı yoktur.

 Buna rağmen bazılarının keyfi fiyatlandırmaları ve ondan sonra yanıltıcı indirimleri yasaklanmıştır. Hem fiyatlandırmalardaki aşırılık ve hem de ticarette yalan konuşmak yasaklanmıştır.

 Bunu yapanlar haramzade ve o malları satın alanlar da haram zede olmaktadır. Küçük bir azınlık, büyük bir çoğunluğu haramcıların vurgunu haline getirmektedir.

Artık herkes çevresine bir baksın! Önce kendisine baksın!

Görevini doğru yapıyor mu?  Ticaretinde yalan konuşuyor mu?

İçinde bulunduğu şu geçici dünyada yeri haramzadelerin mi yoksa haramzedelerin yanında mı?

Haram-zadelerin yanında ise kendisini düzeltsin.

Haram-zedelerin yanında ise bir mazlum olarak mücadeleye karar versin!

Her iki sınıf da Efendimizin, “Ne zulmediniz ne zulme razı olunuz” sözünü rehber edinsin. Selam ve sevgi ile..gencmedya55@hotmail.com

 

Yazarın Yazıları
YENİ ZELANDA KATLİAMI VE ŞEHİTLERİMİZ!18 Mart 2019 12-14 MART15 Mart 2019 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDENİYLE BİR OKUYUCUYA CEVAP-llI14 Mart 2019 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDENİYLE BİR OKUYUCUYA CEVAP-II-13 Mart 2019 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDENİYLE BİR OKUYUCUYA CEVAP12 Mart 2019 TAKSİM'DE EZAN PROTESTOSU(!)11 Mart 2019 ÜÇ AYLAR VE DÜNYA KADINLAR GÜNÜ!08 Mart 2019 KEMAL HOCA'NIN ARDINDAN...07 Mart 2019 BUGÜNÜN VE GELECEĞİN POLİTİKACILARI -lll-06 Mart 2019 SAMSUN'DA SEÇİM STARTI05 Mart 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM