Mustafa GENÇ

GÖZLEM

HARAM-ZEDELER ÜLKESİ…

Haram-zede demek, haram yiyenlerin vurgununa uğramış, onların mağduru olmuş kişi demektir.

Türkiye gerçekten böyle mi?

Depolama değil, stokçuluk / ihtikar yapmak haramdır. Hem İslam hem yasalar bunu yasaklamıştır. Bunu yapanlar haram yemiş olmakta ve vatandaştan fazla para alarak ona zarar vermektedir.

İhaleye fesat karıştırıp milletin herhangi bir işini beş kuruş yerine 7-8 yada on kuruşa yapmak hem yasalar tarafından ve Allah tarafından yasaklanmıştır.

 Bunu yapanlar haram yemiş ve vatandaşa zarar vermişlerdir. Yani vatandaşın zararına vurgun yapmışlardır.

Devlet memurları milletin adına millet için çalışmaktadırlar. Millet olmasaydı onlar da olmazlardı. İşini doğru yapmayan(öğretmen, doktor,mühendis, hemşire, yargıç, vb gibi çeşitli meslek mensupları) ve mesai saatine uymayanlar haram yemiş olmakta ve bunun sonucunda da vatandaş mağdur olmaktadır.

 Çünkü böyle bir davranışı yasalar da dini hükümler de yasaklamaktadır.

İslam Ticaret Hukukunda ve beşeri yasalarda herhangi bir malın fiyatının belirlenmesinde piyasa şartlarının belirleyiciliği olsa bile “gabn-i fahiş” olarak adlandırılabilecek derecede tüccarın fiyatları yükseltme hakkı yoktur.

 Buna rağmen bazılarının keyfi fiyatlandırmaları ve ondan sonra yanıltıcı indirimleri yasaklanmıştır. Hem fiyatlandırmalardaki aşırılık ve hem de ticarette yalan konuşmak yasaklanmıştır.

 Bunu yapanlar haramzade ve o malları satın alanlar da haram zede olmaktadır. Küçük bir azınlık, büyük bir çoğunluğu haramcıların vurgunu haline getirmektedir.

Artık herkes çevresine bir baksın! Önce kendisine baksın!

Görevini doğru yapıyor mu?  Ticaretinde yalan konuşuyor mu?

İçinde bulunduğu şu geçici dünyada yeri haramzadelerin mi yoksa haramzedelerin yanında mı?

Haram-zadelerin yanında ise kendisini düzeltsin.

Haram-zedelerin yanında ise bir mazlum olarak mücadeleye karar versin!

Her iki sınıf da Efendimizin, “Ne zulmediniz ne zulme razı olunuz” sözünü rehber edinsin. Selam ve sevgi ile..gencmedya55@hotmail.com

 

Yazarın Yazıları
“ESKİ HAL MUHAL!”26 Haziran 2019 “KADERİN ÜSTÜNDE BİR KADER VARDIR”25 Haziran 2019 KINALIZADE'YE GÖRE DEVLET MEMURLARI VE BELEDİYELERİMİZ...21 Haziran 2019 DEVLETE VE DEVLET ADAMLARINA HİZMETTE KINALIZADE ALİ EFENDİ DİYOR Kİ:20 Haziran 2019 İMAMOĞLU’NUN 18 GÜNLÜK SAMİMİYET TESTİ…19 Haziran 2019 YILDIRIM- İMAMOĞLU EKRAN BULUŞMASI18 Haziran 2019 20 MİLYON ÇOCUĞUMUZ VE GENCİMİZ…17 Haziran 2019 Bİ 50 LİRANIZ VAR MI ACABA (DÜNDEN DEVAM)?14 Haziran 2019 Bİ 50 LİRANIZ VAR MI ACABA?13 Haziran 2019 S-400 VE MÜSLÜMANLAR!12 Haziran 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM