Mustafa GENÇ

MUHAFAZAKAR YADA MODERNİST TERCİHİ

Türkiye kamuoyu dört ay sonra bir tercih daha yapmak üzere sandığa gidecektir.

Bu tercih, bir anlamda  muhafazakarlar ile modernistler arasında bir yarışa dönüşür. 

Bu yarışta hiçbir değer kaydına rastlanmaz.

Avrupa’da ve Amerika’da oluşturulmuş iki parti mücadelesi Türkiye için de geçerlidir.

Bu ülkelerdeki tercih mücadelesi genelde muhafazakar  ile ılımlı sol partiler arasında geçer.

Ancak bu partilerden hiçbiri mensubu bulunduğu ve yönetmeye talip olduğu milletinin değerleriyle çatışmaz. Hepsi de kalkınma ve refah planlarıyla kamuoyunun huzuruna çıkarlar.

Peki, Türkiye’de durum nasıldır?

Türkiye’de de sistem iki parti üzerine oturmuş bulunmaktadır. Bu sistemde iktidar partilerinin ömürleri on yılı geçmemektedir. On yılı aşan iktidarların ayakta duruşları ise herkesin malumudur.

Geçmişi (hafızası) olmayan partiler iktidara gelip devlete sahip çıkacak zamanları olmamaktadır.

Çok partili döneme geçildikten sonra muhafazakar kesimin iktidar süresi modernist olarak  nitelendirdiğimiz sol partilerden daha çok olmuştur.

Sol partileri modernist olarak nitelendirmemizdeki amacımız, bu partilerin mensubu bulundukları ve yönetmeye talip oldukları milletin inanç ve değerleriyle çatışmalarıdır.

Aslında gerek muhafazakarlar ve gerekse modernistler sonuçta kamusal alanda Allah’ın iradesini dışlamakta beraberdirler. Biri milletin değerlerine karşı aktif, diğeri ise pasif mücadele verir.

Bu konudaki örneklerimiz, çok partili hayata girildikten günümüze kadarki muhafazakar iktidarlar yada siyasal partilerdir.

Modernistler dinin tasfiyesine giderierken muhafazakarlar da  dini hayatı kişisel vicdanlara, camilere ve evlere  haps ederek kamusal alan için ayrı ilahlar tercih ederler . İkisinin de tavrı , “ilahi iradeyi devre dışı bırakmada” birleşmektedir.

Türkiye örneğinde dini operasyonlar  muhafazakarlar tarafından uyuşturularak yapılırken, modernistlerce doğrudan yapılmaktadır.

Bazen tercih şansınız bile olamiyor. Çünkü doktorların nöbetlerini siz düzenlemiyorsunuz. Üst yönetimin insaf ve merhametinin kurbanı oluyorsunuz. Selam ve sevgi ile…gencmedya55@hotmail.com

 

Yazarın Yazıları
YENİ ZELANDA KATLİAMI VE ŞEHİTLERİMİZ!18 Mart 2019 12-14 MART15 Mart 2019 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDENİYLE BİR OKUYUCUYA CEVAP-llI14 Mart 2019 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDENİYLE BİR OKUYUCUYA CEVAP-II-13 Mart 2019 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDENİYLE BİR OKUYUCUYA CEVAP12 Mart 2019 TAKSİM'DE EZAN PROTESTOSU(!)11 Mart 2019 ÜÇ AYLAR VE DÜNYA KADINLAR GÜNÜ!08 Mart 2019 KEMAL HOCA'NIN ARDINDAN...07 Mart 2019 BUGÜNÜN VE GELECEĞİN POLİTİKACILARI -lll-06 Mart 2019 SAMSUN'DA SEÇİM STARTI05 Mart 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM