Mustafa GENÇ

MUHAFAZAKAR YADA MODERNİST TERCİHİ

Türkiye kamuoyu dört ay sonra bir tercih daha yapmak üzere sandığa gidecektir.

Bu tercih, bir anlamda  muhafazakarlar ile modernistler arasında bir yarışa dönüşür. 

Bu yarışta hiçbir değer kaydına rastlanmaz.

Avrupa’da ve Amerika’da oluşturulmuş iki parti mücadelesi Türkiye için de geçerlidir.

Bu ülkelerdeki tercih mücadelesi genelde muhafazakar  ile ılımlı sol partiler arasında geçer.

Ancak bu partilerden hiçbiri mensubu bulunduğu ve yönetmeye talip olduğu milletinin değerleriyle çatışmaz. Hepsi de kalkınma ve refah planlarıyla kamuoyunun huzuruna çıkarlar.

Peki, Türkiye’de durum nasıldır?

Türkiye’de de sistem iki parti üzerine oturmuş bulunmaktadır. Bu sistemde iktidar partilerinin ömürleri on yılı geçmemektedir. On yılı aşan iktidarların ayakta duruşları ise herkesin malumudur.

Geçmişi (hafızası) olmayan partiler iktidara gelip devlete sahip çıkacak zamanları olmamaktadır.

Çok partili döneme geçildikten sonra muhafazakar kesimin iktidar süresi modernist olarak  nitelendirdiğimiz sol partilerden daha çok olmuştur.

Sol partileri modernist olarak nitelendirmemizdeki amacımız, bu partilerin mensubu bulundukları ve yönetmeye talip oldukları milletin inanç ve değerleriyle çatışmalarıdır.

Aslında gerek muhafazakarlar ve gerekse modernistler sonuçta kamusal alanda Allah’ın iradesini dışlamakta beraberdirler. Biri milletin değerlerine karşı aktif, diğeri ise pasif mücadele verir.

Bu konudaki örneklerimiz, çok partili hayata girildikten günümüze kadarki muhafazakar iktidarlar yada siyasal partilerdir.

Modernistler dinin tasfiyesine giderierken muhafazakarlar da  dini hayatı kişisel vicdanlara, camilere ve evlere  haps ederek kamusal alan için ayrı ilahlar tercih ederler . İkisinin de tavrı , “ilahi iradeyi devre dışı bırakmada” birleşmektedir.

Türkiye örneğinde dini operasyonlar  muhafazakarlar tarafından uyuşturularak yapılırken, modernistlerce doğrudan yapılmaktadır.

Bazen tercih şansınız bile olamiyor. Çünkü doktorların nöbetlerini siz düzenlemiyorsunuz. Üst yönetimin insaf ve merhametinin kurbanı oluyorsunuz. Selam ve sevgi ile…gencmedya55@hotmail.com

 

Yazarın Yazıları
“ESKİ HAL MUHAL!”26 Haziran 2019 “KADERİN ÜSTÜNDE BİR KADER VARDIR”25 Haziran 2019 KINALIZADE'YE GÖRE DEVLET MEMURLARI VE BELEDİYELERİMİZ...21 Haziran 2019 DEVLETE VE DEVLET ADAMLARINA HİZMETTE KINALIZADE ALİ EFENDİ DİYOR Kİ:20 Haziran 2019 İMAMOĞLU’NUN 18 GÜNLÜK SAMİMİYET TESTİ…19 Haziran 2019 YILDIRIM- İMAMOĞLU EKRAN BULUŞMASI18 Haziran 2019 20 MİLYON ÇOCUĞUMUZ VE GENCİMİZ…17 Haziran 2019 Bİ 50 LİRANIZ VAR MI ACABA (DÜNDEN DEVAM)?14 Haziran 2019 Bİ 50 LİRANIZ VAR MI ACABA?13 Haziran 2019 S-400 VE MÜSLÜMANLAR!12 Haziran 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM