M. Halistin KUKUL

YAZIKTIR!..GÜNAHTIR!..AYIPTIR!..

9 Kasım akşamı Hakkari Şemdinli’de Irak sınırında bulunan Süngü Tepe’de 7 şehit vermişiz, 26 yaralımız var.

10 Kasım’da C-4 patlayıcı madde yüklü İnsansız Hava Aracı (İHA) 23. Jandarma Tümen Komutanlığı arazisine; 10 Kasım  Atatürk’ü anma töreninin ardından Şırnak Valiliği bahçesine, Beytüşşebap ve Silopi üs bölgeleri ve karakollarına saldırılarda bulunuldu.

11 Kasım’da, Şırnak Küpeli Dağı Görmeç Köyü’nde el yapımı patlayıcıyla 2 askerimiz şehit oldu, üçü asker ikisi korucu beş vatan evlâdımız yaralandı.

Biz ise, nelerle uğraşıyoruz?

Hâlâ, “Ezân Türkçe” tartışması sürüyor....Hâlâ, “dikey değil, yatay mimari”den söz edilebiliyor.

Peki, geçen onbeş senelik “dikeyler”i kimler yaptı? Ben bile, yanlışlığı kaç sefer yazdım. Yaylalarımız apartman doldu. Uzugöl, göl olmaktan çıktı. Bu, sâdece biri!..

Başka? “Et fiyatlarındaki artışın, refah seviyemizin yükselişinden” olduğunu söylüyor.(6 Kasım)

Tarım Bakanı ise, (9 Kasım) “2002’de Türkiye’de kişi başına 6 kg et tükenirken, şimdi 15 kg. tüketiliyor” diyerek gözümüzün içine baka baka, yemediğimiz et’e miktar biçiyor.

ABD, YPG-PYD oyununu yürütürken, biz bunlarla lâflıyoruz..Yunanistan, Ege’deki adalarımıza el koyarken, biz sâdece kükremekle iktifâ ediyoruz.

Dünyada, en çok makam arabası kullanan ülke biziz. Otomobil üretici ülkeler dâhil, hiçbir devlet, kiralama hâriç, bizim kadar makam aracı olarak taksi, minibüs veya otobüs kullanmıyor.  Takribi sayı, 190 bini açtığı söyleniyor.

Bunun yanında; 250 bine yaklaşan lojman ve misafirhânede de başı çekiyoruz.  Az, deniliyorsa, devam edilsin!..

Bir de; dünyada, kişi başına düşen millî gelir bakımından en geri sıralarda olduğumuzu da  unutuyoruz. Yunanistanlı bile bizim iki katımız millî gelire sahiptir. Birkaç misâl verelim: Kanada, 48 bin dolar; Almanya, 50 bin dolar; Suudi Arabistan, 22 bin dolar; Japonya, 40 bin dolar; Fransa, 44 bin dolar; İsviçre, 86 bindolar; ABD,  62 bin dolar; İsrail, 42 bin dolar.....kişi başına gelire sahipken, biz, hâlâ onbin dolarlarda dolaşıyoruz.  Şüphesiz ki, bizdeki bu rakamın yükselmesindeki pay kimlerindir, onu da hesaplamak, bilmek gerekir!..

Vatandaş; pazar yerinde, bir tutam maydanozun hesabını yapıyor!..

Vatandaş; bir limonun, bir yumurtanın bir ekmeğin hesabını yapıyor!..

Vatandaş; bir bağ pırasanın, lâhananın hesabını yapıyor!..

Vatandaş; çocuğunun yol parasının, kalem, silgi parasının hesabını yapıyor!..

Vatandaş; ürettiği malının bedelini, değerinde ve zamanında alamamanın hesabını yapıyor!..

Vatandaş; ne zaman işten çıkarılacağının hesabını yapıyor!..

Vatandaş; senelerdır iş bulamayan üniversite mezunu kızının- oğlunun hesabını yapıyor!..

Et fiyatlarının yükselmesi refah seviyemiz ise, ben niçin bu seviyede et yiyemiyorum?

Bu memlekete, bunca büyük acılar yaşatan, tahribata ve zayiata sebebiyet veren FETÖ’nün siyâsî “ayak”ları  değil, ‘baş’ları nerededir? Bu, niçin konuşulmaz?!..

Her gün, hâlâ, şehit haberleri gelirken, içerde ve dışarda şu PKK illetine niçin son verilip, dur denilmiyor?

Başka hangi yetkilerin verilmesi bekleniyor ki, bunlara çâre bulunsun?!

 

Yazarın Yazıları
KÜLTÜR BUHRANI YAŞIYORUZ11 Ocak 2019 KAYBOLAN KÜLTÜR DEĞERLERİMİZDEN: NEZÂKET05 Ocak 2019 TÜRKÇE’NİN EN GÜZEL (!) GÜNLERİ01 Ocak 2019 MEHMET ÂKİF ve ORDUNUN DUASI27 Aralık 2018 Vefâtının 745. Yılı Münâsebetiyle GÜZEL SÖZ ve HAZRET-İ MEVLÂNA21 Aralık 2018 İSA YUSUF ALPTEKİN ve DOĞU TÜRKİSTAN DÂVÂSI13 Aralık 2018 COĞRAFYAMIZDA KÜLTÜR BOZULMASI05 Aralık 2018 ÖĞRETMEN OKULLARI AÇILMALIDIR24 Kasım 2018 YAZIKTIR!..GÜNAHTIR!..AYIPTIR!..18 Kasım 2018 ''DOMATES-BİBER-PATLICAN''03 Kasım 2018
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM