M. Halistin KUKUL

YAZIKTIR!..GÜNAHTIR!..AYIPTIR!..

9 Kasım akşamı Hakkari Şemdinli’de Irak sınırında bulunan Süngü Tepe’de 7 şehit vermişiz, 26 yaralımız var.

10 Kasım’da C-4 patlayıcı madde yüklü İnsansız Hava Aracı (İHA) 23. Jandarma Tümen Komutanlığı arazisine; 10 Kasım  Atatürk’ü anma töreninin ardından Şırnak Valiliği bahçesine, Beytüşşebap ve Silopi üs bölgeleri ve karakollarına saldırılarda bulunuldu.

11 Kasım’da, Şırnak Küpeli Dağı Görmeç Köyü’nde el yapımı patlayıcıyla 2 askerimiz şehit oldu, üçü asker ikisi korucu beş vatan evlâdımız yaralandı.

Biz ise, nelerle uğraşıyoruz?

Hâlâ, “Ezân Türkçe” tartışması sürüyor....Hâlâ, “dikey değil, yatay mimari”den söz edilebiliyor.

Peki, geçen onbeş senelik “dikeyler”i kimler yaptı? Ben bile, yanlışlığı kaç sefer yazdım. Yaylalarımız apartman doldu. Uzugöl, göl olmaktan çıktı. Bu, sâdece biri!..

Başka? “Et fiyatlarındaki artışın, refah seviyemizin yükselişinden” olduğunu söylüyor.(6 Kasım)

Tarım Bakanı ise, (9 Kasım) “2002’de Türkiye’de kişi başına 6 kg et tükenirken, şimdi 15 kg. tüketiliyor” diyerek gözümüzün içine baka baka, yemediğimiz et’e miktar biçiyor.

ABD, YPG-PYD oyununu yürütürken, biz bunlarla lâflıyoruz..Yunanistan, Ege’deki adalarımıza el koyarken, biz sâdece kükremekle iktifâ ediyoruz.

Dünyada, en çok makam arabası kullanan ülke biziz. Otomobil üretici ülkeler dâhil, hiçbir devlet, kiralama hâriç, bizim kadar makam aracı olarak taksi, minibüs veya otobüs kullanmıyor.  Takribi sayı, 190 bini açtığı söyleniyor.

Bunun yanında; 250 bine yaklaşan lojman ve misafirhânede de başı çekiyoruz.  Az, deniliyorsa, devam edilsin!..

Bir de; dünyada, kişi başına düşen millî gelir bakımından en geri sıralarda olduğumuzu da  unutuyoruz. Yunanistanlı bile bizim iki katımız millî gelire sahiptir. Birkaç misâl verelim: Kanada, 48 bin dolar; Almanya, 50 bin dolar; Suudi Arabistan, 22 bin dolar; Japonya, 40 bin dolar; Fransa, 44 bin dolar; İsviçre, 86 bindolar; ABD,  62 bin dolar; İsrail, 42 bin dolar.....kişi başına gelire sahipken, biz, hâlâ onbin dolarlarda dolaşıyoruz.  Şüphesiz ki, bizdeki bu rakamın yükselmesindeki pay kimlerindir, onu da hesaplamak, bilmek gerekir!..

Vatandaş; pazar yerinde, bir tutam maydanozun hesabını yapıyor!..

Vatandaş; bir limonun, bir yumurtanın bir ekmeğin hesabını yapıyor!..

Vatandaş; bir bağ pırasanın, lâhananın hesabını yapıyor!..

Vatandaş; çocuğunun yol parasının, kalem, silgi parasının hesabını yapıyor!..

Vatandaş; ürettiği malının bedelini, değerinde ve zamanında alamamanın hesabını yapıyor!..

Vatandaş; ne zaman işten çıkarılacağının hesabını yapıyor!..

Vatandaş; senelerdır iş bulamayan üniversite mezunu kızının- oğlunun hesabını yapıyor!..

Et fiyatlarının yükselmesi refah seviyemiz ise, ben niçin bu seviyede et yiyemiyorum?

Bu memlekete, bunca büyük acılar yaşatan, tahribata ve zayiata sebebiyet veren FETÖ’nün siyâsî “ayak”ları  değil, ‘baş’ları nerededir? Bu, niçin konuşulmaz?!..

Her gün, hâlâ, şehit haberleri gelirken, içerde ve dışarda şu PKK illetine niçin son verilip, dur denilmiyor?

Başka hangi yetkilerin verilmesi bekleniyor ki, bunlara çâre bulunsun?!

 

Yazarın Yazıları
KÜLTÜR ve MEDENİYET09 Nisan 2019 Kabûlünün 98. Yılında:TÜRK İSTİKLÂL MARŞI: BİR EDEBÎ ŞAHESER12 Mart 2019 TAŞHAN02 Mart 2019 MUSTAFA CEMİLOĞLU’NDAN ABDUREHİM HEYİT'E 15 Şubat 2019 SAMSUN'DA BİR EDEBİYAT DERGİSİ: EDEBÎCE10 Şubat 2019 KADIN CİNÂYETLERİ06 Şubat 2019 SİYÂSET HER ŞEY DEĞİLDİR02 Şubat 2019 DOSTLUK ÜSTÜNE28 Ocak 2019 DİLENCİLİK NASIL ÖNLENİR?24 Ocak 2019 KÜLTÜR BUHRANI YAŞIYORUZ11 Ocak 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM