Mustafa GENÇ

HANGİ VİZYONLA NEREYE YOLCULUK?

Vizyon, geleceğin fotoğrafı ve bizim de sevdamız, umudumuz ve hayalimizdir.

Bu konuyu çağdaş kavramlarla Müslümanların imandan sonra ama, imanla birlikte düşünmek zorunda oldukları en önemli konulardan birisidir.

Neden mi?

İnsanın yeryüzüne gönderilişinin amacının öncesinin ve sonrasının nihai hedefi yaratıcısına kulluktur.  Müslümanlar olarak vizyonumuzu da yaşamımızı da bu paralelde kurgular ve anlamlandırırız.  Farklı inanan yada düşünenlerin de varlığını inkar etmiyoruz. Zira farklı görüş ve inanışların varlığını da bir vahiy gerçeği ve haberi olarak kabul ediyoruz.

Yıl 1970 leri gösterirken ortaokulu okuduğum nahiyenin tek caddesinden geçen bir  arabanın üzerine bağlı hoparlörden merhum Abdurrahim Karakoç’un HAK YOL İSLAM YAZACAĞIZ şiiri okunuyordu.

Ve merhum Erbakan. Doğruca Çaykara’ya geçmişti. Biz de arkadan minibüs dolmuşlarına binerek Çaykara’ya gittik.

Merhum Erbakan bir çay ocağında bir sandalyenin üzerine çıkarak şunları söylüyordu:

 “Nereye gitmek istiyorsunuz? Mekke’ye mi, Paris’e mi?

Mekke’ye gitmek isteyenler Mekke otobüsüne, Paris’e gitmek isteyen de Paris otobüsüne binmelidir. Mekke otobüsü ile Paris’e, Paris otobüsü ile de Mekke’ye gidilmez. Dikkatli olalım. Yanlış otobüse binmeyelim” diyordu.

Aslında merhum Erbakan basit bir örnekle bu gerçeği anlatıyordu: Otobüs, bir vizyon yolculuğudur.

Bu yolculukta iki temel bileşen vardır:

Bunlardan birincisi çekirdek ideoloji, ikincisi ise tasarlanan gelecektir. İşte asıl sorun burada.

Başta kendimiz olmak üzere tüm çocuklarımızda egemen olan ideoloji nedir?

Kapitalis, liberalist, faşist ve Marksist  yada bunların karışımı ideoloji ve inançlarla nihai amaç olan Allah’ın saltanatı inşa edilemez. Nihai hedef olan kulluğa erişilemez.

Yada biraz İslam, biraz kapitalizm, biraz sosyalizm vb. gibi ideolojilerin karışımından oluşan yeni bir kompozisyon da hedefe götürmez. Çünkü İslam, ya bütünü ile kabul edilir yada bütünü ile reddedilmiş olur. Kulluk parçalanmayı kabul etmez. Kulluğun bölünmezliğini kabul etmekle birlikte yanlışlar yani günahlar olabilir. Asıl olan inançtaki bütünlüktür, bölünmezliktir.

İmanımız ile vizyonumuz ve eğitimimiz çelişmemelidir. Hedefimize ve inancımıza göre vizyonumuzu belirlemeliyiz.  Selam ve sevgi ile…gencmedya55@hotmail.com

Yazarın Yazıları
DEĞİŞİK BİR MEVLİD-İ NEBİ KUTLAMASI20 Kasım 2018 "VAR OLMAYA SEBEP, ALEME RAHMET SON PEYGAMBER DOĞDU İSMİ MUHAMMED!"19 Kasım 2018 BREMEN MIZIKACILARIMIZ VE GAZZE!...17 Kasım 2018 BAKANLIĞIN ÖĞRENCİ ANDI İTİRAZI14 Kasım 2018 EĞİTİMDE ÖZGÜL AĞIRLIĞI YAKALAYABİLMEK...13 Kasım 2018 ''YAKIN GELECEKTE SAMSUN''12 Kasım 2018 DEVLET Mİ EVLAT MI?09 Kasım 2018 HALK FIRKASI(CHP) ASLINA DÖNEBİLİR...08 Kasım 2018 DEVLETİN SONUNU GETİRENLER!07 Kasım 2018 “TAPTIĞINIZ AYAĞIMIN ALTINDADIR!”05 Kasım 2018
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM