Mustafa GENÇ

AYDINLARIMIZDA VİZYONSUZLUK !

Aydınlarımzda vizyonsuzluk ufuksuzluk anlamında kullanıyoruz.

İstisnalar olsa bile içinde bulundukları ortamı vizyon boyalarıyla boyayacak kadar değillerdir.

Aydınlarımızın yarının Türkiye’si ve İslam coğrafyası ile ilgili bir fotoğrafları yoktur. İçinde yaşadıkları çevre ile ilgili günübirlik çözüm önerilerinin dışına çıkamıyorlar. Sınırlarının ötesinde meydana gelen olayları okuyamıyorlar. Yani dünyayı yönetmeye çalışan güçlerin alfabelerini okuyamıyorlar.

İçinde yürüdükleri yoldan başka yol tanımıyorlar. Oysa bu anlayış doğru değildir.

Mustafa Kemal böyleleri için şöyle bir hatırlatma yapıyor:

“ Yolunda yürüyen bir yolcunun yalnız ufku görmesi yeterli değildir. Muhakkak ufkun ötesini de görmesi ve bilmesi lazımdır. Bir işi zamansız yapmak, o işi bozmak, başarısızlığa uğratmak olur. Her şey sırasında ve zamanında yapılmalıdır.”

İngiltere’de doktora yaptığı dönemde konuştuğum bir dostum bana şöyle demişti: “Ağabey, bunlar(İngilizler) en az yüz yıllık  plan ve projelerle ülkelerini yönetiyor ve başka milletleri sömürüyorlar.”

Aydınlarımızın,  İslam sistemiyle ilgili olmadığı gibi diğer sistemlerle de bir Türkiye fotoğrafları yoktur.

Kitap tozlarının mumyaladığı ve makale fermanlarının maskelediği hayalsiz ve sevdasız aydınlarımız (tabiiki istisnalar hariç)yerli de olsalar millilik  aidiyetlerini öne çıkarmakta zorlanıyorlar. Bu konuda aynı şeyi ( yani ufuksuzluk, sevdasızlık ve hayalsizlik) politikacılar için de söylemek mümkündür.

Bunun en büyük nedeni yetişirken yerli de olsa milli yetişmemeleridir. Yani eğitimimizin gayri milli olmasındandır.

Faizsiz finans, İslam Ortak Pazarı, ortak para pirimi gibi söylemler her ne kadar Milli Nizam Partisi ve devamı durumunda olan partilerde(Ak Parti dahil) seslendirilmiş olsalar da asıl kaynak Üstad Sezai Karakoç ve yine merhum Üstad Necip Fazıl Kürek’tir.

İslamcı cenahta Batılı referanslara dayalı hazırlanmış “ ADİL  DÜZEN “ denemesi birkaç yıl bile gündemde kalamamıştır.  Nedeni ise, önerdiği sosyal ve ekonomik değerlerin dünya ve Türkiye gerçekleriyle çelişmesiydi.

İslamcı aydınlarımız ve politikacılarımız( AK PARTİ DAHİL)  özelde Türkiye’yi  ve  İslam coğrafyasını, genelde ise dünyayı yeniden okumayı denemelidirler. Zaman tükeniş trendine girmiş olsa bile henüz vaktimiz vardır ve durdurulabilecek noktadadır.

Aydınlarımızın  yerli fakat,  milli olmada sıkıntı vardır. Onları hayal ve sevda sahibi yaparak  vizyon kazandıracak olan da bu milliliktir. Ama vizyon da tek başına yetmez. Çekirdek ideoloji de önemlidir. Selam ve sevgi ile…gencmedya55@hotmail.com

 

 

 

 

Yazarın Yazıları
ESKİ CHP VE DP GELENEĞİNE İLGİ GÖSTERMEMEK...15 Ocak 2019 AK PARTİLİLERİN KALELERİNE ATTIKLARI GOLLER!14 Ocak 2019 YENİ BİR KENT ANLAYIŞINA İHTİYAÇ VAR!11 Ocak 2019 YEMEN VE MÜSLÜMANLARIN REZALETİ…10 Ocak 2019 MERHUM BABAMIN NESLİ KORUMA FORMÜLLERİNDEN-I-09 Ocak 2019 MÜSLÜMANLAR SİYASETLERİNİ İNANÇLARINDAN AYIRIRLARSA...08 Ocak 2019 SİYASETİN ALANINI GENİŞLETMEK07 Ocak 2019 YASA DEĞİL MAHALLE BASKISI04 Ocak 2019 YENİDEN SİYASİ AHLAK İNŞA ETMENİN GEREKLİLİĞİ03 Ocak 2019 YILBAŞININ ARDINDAN...02 Ocak 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM