Mustafa GENÇ

AYDINLARIMIZDA VİZYONSUZLUK !

Aydınlarımzda vizyonsuzluk ufuksuzluk anlamında kullanıyoruz.

İstisnalar olsa bile içinde bulundukları ortamı vizyon boyalarıyla boyayacak kadar değillerdir.

Aydınlarımızın yarının Türkiye’si ve İslam coğrafyası ile ilgili bir fotoğrafları yoktur. İçinde yaşadıkları çevre ile ilgili günübirlik çözüm önerilerinin dışına çıkamıyorlar. Sınırlarının ötesinde meydana gelen olayları okuyamıyorlar. Yani dünyayı yönetmeye çalışan güçlerin alfabelerini okuyamıyorlar.

İçinde yürüdükleri yoldan başka yol tanımıyorlar. Oysa bu anlayış doğru değildir.

Mustafa Kemal böyleleri için şöyle bir hatırlatma yapıyor:

“ Yolunda yürüyen bir yolcunun yalnız ufku görmesi yeterli değildir. Muhakkak ufkun ötesini de görmesi ve bilmesi lazımdır. Bir işi zamansız yapmak, o işi bozmak, başarısızlığa uğratmak olur. Her şey sırasında ve zamanında yapılmalıdır.”

İngiltere’de doktora yaptığı dönemde konuştuğum bir dostum bana şöyle demişti: “Ağabey, bunlar(İngilizler) en az yüz yıllık  plan ve projelerle ülkelerini yönetiyor ve başka milletleri sömürüyorlar.”

Aydınlarımızın,  İslam sistemiyle ilgili olmadığı gibi diğer sistemlerle de bir Türkiye fotoğrafları yoktur.

Kitap tozlarının mumyaladığı ve makale fermanlarının maskelediği hayalsiz ve sevdasız aydınlarımız (tabiiki istisnalar hariç)yerli de olsalar millilik  aidiyetlerini öne çıkarmakta zorlanıyorlar. Bu konuda aynı şeyi ( yani ufuksuzluk, sevdasızlık ve hayalsizlik) politikacılar için de söylemek mümkündür.

Bunun en büyük nedeni yetişirken yerli de olsa milli yetişmemeleridir. Yani eğitimimizin gayri milli olmasındandır.

Faizsiz finans, İslam Ortak Pazarı, ortak para pirimi gibi söylemler her ne kadar Milli Nizam Partisi ve devamı durumunda olan partilerde(Ak Parti dahil) seslendirilmiş olsalar da asıl kaynak Üstad Sezai Karakoç ve yine merhum Üstad Necip Fazıl Kürek’tir.

İslamcı cenahta Batılı referanslara dayalı hazırlanmış “ ADİL  DÜZEN “ denemesi birkaç yıl bile gündemde kalamamıştır.  Nedeni ise, önerdiği sosyal ve ekonomik değerlerin dünya ve Türkiye gerçekleriyle çelişmesiydi.

İslamcı aydınlarımız ve politikacılarımız( AK PARTİ DAHİL)  özelde Türkiye’yi  ve  İslam coğrafyasını, genelde ise dünyayı yeniden okumayı denemelidirler. Zaman tükeniş trendine girmiş olsa bile henüz vaktimiz vardır ve durdurulabilecek noktadadır.

Aydınlarımızın  yerli fakat,  milli olmada sıkıntı vardır. Onları hayal ve sevda sahibi yaparak  vizyon kazandıracak olan da bu milliliktir. Ama vizyon da tek başına yetmez. Çekirdek ideoloji de önemlidir. Selam ve sevgi ile…gencmedya55@hotmail.com

 

 

 

 

Yazarın Yazıları
"DOSTLAR BENİ HATIRLASIN"22 Mart 2019 TARİH BİLİNCİ FUKARALIĞI...21 Mart 2019 ÇANAKKALE RUHUNU YAŞATMADAN OLMAZ!20 Mart 2019 AH ÇANAKKALE!19 Mart 2019 YENİ ZELANDA KATLİAMI VE ŞEHİTLERİMİZ!18 Mart 2019 12-14 MART15 Mart 2019 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDENİYLE BİR OKUYUCUYA CEVAP-llI14 Mart 2019 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDENİYLE BİR OKUYUCUYA CEVAP-II-13 Mart 2019 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDENİYLE BİR OKUYUCUYA CEVAP12 Mart 2019 TAKSİM'DE EZAN PROTESTOSU(!)11 Mart 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM