Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu

Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?

Velayetin anne ya da babaya verilmesi, daha çok çocuğu ilgilendiren, onun menfaatine ilişkin bir husustur. Bu konuda Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 12. ve Çocuk Haklarının Kullanılmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesi’nin 3. ve 6.maddelerinde yer alan hükümlere, gerekse velayete ilişkin Medeni Kanun’da yer alan düzenlemelere göre, velayeti belirlenecek olan çocuğun, idrak çağında olması halinde(8 ve üzeri yaşta olan çocuklar), kendisini yakından ilgilendiren bu konuda ona danışılması ve görüşünün alınması gerekir.

Bu bağlamda Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 12. maddesi; “Taraf Devletler, görüşlerini oluşturma yeteneğine sahip çocuğun kendini ilgilendiren her konuda görüşlerini serbestçe ifade etme hakkını bu görüşlere çocuğun yaşı ve olgunluk derecesine uygun olarak, gereken özen gösterilmek suretiyle tanırlar. Bu amaçla, çocuğu etkileyen herhangi bir adli veya idari kovuşturmada çocuğun ya doğrudan doğruya veya bir temsilci ya da uygun bir makam yoluyla dinlenilmesi fırsatı, ulusal yasanın usule ilişkin kurallarına uygun olarak çocuğa, özellikle sağlanacaktır.” hükmünü içermektedir.

Diğer taraftan, Çocuk Haklarının Kullanılmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesi’nin, çocuğun usule ilişkin haklarından, davalarda bilgilendirilme ve dava sırasında görüşünü ifade etme hakkının düzenlendiği 3. maddesine göre, yeterli idrake sahip olduğu iç hukuk tarafından kabul edilen bir çocuğun, bir adli merci önündeki, kendisini ilgilendiren davalarda, kendisine danışılmak ve kendi görüşünü ifade etmek hakkına sahip kılınmıştır.

Aynı yönde adli mercilerin rolünden, karar sürecinin düzenlendiği 6. maddeye göre, çocuğun iç hukuk tarafından yeterli idrak gücüne sahip olduğunun kabul edildiği durumlarda, çocuğun yüksek çıkarına açıkça ters düşmediği takdirde, gerekirse kendine veya diğer şahıs ve kurumlar vasıtasıyla, çocuk için elverişli durumlarda ve onun kavrayışına uygun bir tarzda çocuğa danışılmalı ve çocuğun görüşünü ifade etmesine müsaade edilmelidir.

Belirtilmek gerekir ki, velayetin düzenlenmesinde asıl olan, küçüğün yüksek yararını korumak ve geleceğini güvence altına almak olduğundan, çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimini engelleyen ve süreklilik arz edeceği anlaşılan her olay, tehlikenin büyüklüğü, doğuracağı onarılması güç sonuçlar değerlendirilerek öncelikle çocuğun üstün yararı göz önünde tutulmalıdır.

Bu kapsamda, velayetin değerlendirilmesinde çocuğun cinsiyeti, doğum tarihi, eğitim durumu, çocuğun eğitim durumu ile hangi tarafın ilgilenip ilgilenmediği, sağlığı, sağlık durumuna göre tedavi olanaklarının kimin tarafından sağlanabileceği gibi özel durumuna ilişkin hususlar göz önünde tutulmalı ve nihai olarak çocuğun görüşü de alındıktan sonra bir hükme varılmalıdır.

 

Yazarın Yazıları
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?15 Ekim 2018 Turizm ve "4 Mevsim Samsun" 08 Ekim 2018 FAİL-İ MEŞHUR01 Ekim 2018 KURBİYETE VESİLE KURBAN19 Ağustos 2018 BİR ÇOCUK, BİR KADIN, BİR ÜLKE28 Temmuz 2018 BİR MÜSLÜMANLIK TURNUSOLU: KREDİ FAİZLERİ17 Temmuz 2018 ''Rahmetli'' Stephen Hawking ve 'İnsani Çürümüşlük Endeksindeki' Yerimiz28 Haziran 2018 İNSANLIĞIMIZDA KENTSEL DÖNÜŞÜM İHTİYACI24 Haziran 2018 UFAK TEFEK HUKUKSUZLUKLAR15 Haziran 2018 DUA VAKTİ05 Haziran 2018
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM