İlker Mutlu

Ya Samsun?

Geçen hafta boyunca Adana'da, film festivalindeydim. Daha çok ulusal yarışma filmlerini takip ettim.Yarışan filmlerin büyük çoğunluğu Anadolu'da geçen, yerel yönetimlerce desteklenmiş ve konunun geçtiği yöreyi bir şekilde tanıtan filmlerdi. Sibel (Guillaume Giovanetti ve Çağla Zencirci), Rize'nin dağ köylerinde geçiyordu ve hikayesinin yanında bu yörede kullanılan ıslık dilini çok iyi işliyordu. Yuva (Emre Yeksan, İğneada ormanlarında geçen konusuyla bu bölgeye ve burada gerçekleştirilmek istenen kıyıma dikkat çekiyor. Güvercin (Banu Sıvacı), Adana'yı ve Adana damlarını başrole taşıyarak, müthiş bir dram örneği veriyor ve modernleşen yapıların çoğalmasıyla giderek yiten terasları çarpıcı bir sonla belgeliyordu. Aydede (Abdurrahman Öner), Babamın Kemikleri, Halef (Murat Düzgünoğlu), Kaos (Semir Arslanyürek), Güvercin Hırsızları (Osman Nail Doğan), Arada (Ali Kemal Çınar), yine Anadolu'nun çeşitli yörelerinde geçen ve buraları tanıtan yapımlardı.

Benzer çalışmaların bizde de yapılması, özendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sinemacıları Samsun'umuza çekecek, bizim kendi kısa filmci gençlerimizi de yüreklendirecek her türlü sinematoğrafik özelliğe sahip bir kent Samsun. Kentin bu özelliğini değerlendirerek Samsun'umuza yeni bir sektör kazandırabileceğimizi savunuyorum ve bunda geç bile kalındığını söylüyorum.

Yukarıda saydığım filmlerin bir kısmı burada da yakında gösterime girecek. Bunları bahsettiğim gözle izlediğinizde ne kadar haklı olduğumu anlayacaksınız. Hele ki festivale gelen sinema yazarlarının neredeyse tümünün üzerinde fikir birliğine vardığı ve Sinema Yazarları Derneği'nin (SİYAD) ödüllendirdiği Güvercin, tam bir kent filmi olmuş. Adeta Adana'ya yakılan bir ağıt görünümünde. Başroldeki genç yetenek Kemal Burak Alper'in müthiş oyunu da Adana'da yetişmiş ve bu yapımla ilk uzun metrajını çeken yönetmenin başarısını kat bekat artırmış.

Sanatla kalın. Önümüz hafta Samsun'dayım. Kaldığımız yerden devam...

 

 

Yazarın Yazıları
İki oyuna gittim15 Şubat 2019 Ekobid09 Şubat 2019 Kitaplar, kitaplar...02 Şubat 2019 Samsun'da Kültür Hayatı26 Ocak 2019 Samsun 100. Yıl Platformu19 Ocak 2019 Samsun Sinema Topluluğu12 Ocak 2019 ... ve 2019!05 Ocak 2019 Şiddet...29 Aralık 2018 Biraz da tiyatro...22 Aralık 2018 Ne günler, ne haftalar...08 Aralık 2018
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM