Mustafa GENÇ

YERLİ ÜRETİM DESTEKLENMELİ AMA NASIL?

Bir dostum telefonda, “ Hocam, yerli üretimin teşvik edilmesi ve korunması için neden yazmıyorsunuz” söylüyordu.

Dostum doğru söylüyordu:

Yerli üretim teşvik edilmeli ve korunmalıydı.

Biz de soruyoruz: Nasıl teşvik edilecek ve korunacaktır?

Vatandaşlar yerli kalitesiz ürünlere mecbur edilecekler midir?

İşte sorun burada.

Yerli üretimden amacımız yalnız sanayi alanında değil, tüm sektörlerde olmalı ve en az Avrupa seviyesinde üretim gerçekleştirilmelidir.

Avrupa ve üstü standartları yakalamış sanayici ve teknologların yanında bilgi, tarım ve hukuk üretecek kişi ve sektörler de teşvik edilmelidir. Ancak bu teşvik ve koruma yerli üreticiler tarafından istismar edilmemelidir. Bu bir zarurettir.

Bu konuda şahsım tarafından yaşanmış biri kötü, diğeri güzel olmak üzere iki örnek vardır:

Bunlardan birincisi, bir kombi bakım servisinin örneğidir.

Bana göre Kombi bozulur ve servis çağırırım.

Servis elemanları gelir ve kombiye yönelir. Meğer farkına varamadığımız gaz akışını sağlayan kol kapalıymış. Yazın oturmadığımız bu evimize akrabaları misafir etmişiz ve demek ki giderlerken olumsuz bir şey olmaması için gazı kapatmışlardır. Eleman kolu çevirir ve kombi çalışır. Ver yetmiş lira.

Ben ve kardeşlerim saat tamircisiyiz. Saatinin bozulmuş zannıyla nice müşteriler gelir. Emek sarf etmeden çalıştırır veririz. Servis,  benzin ve zaman harcayarak gelmiştir. Sağ olsunlar. Ancak ücretlerinin o olmadığına inanıyoruz. Ama rekabet yok. Servise mahküm ve mecburuz, değil mi?

İkinci örnek ise bir başka firmadan:

Tencere ocakta ısınırken zemin cam bir anda paramparça olur. Ocak Simfer firmasına aittir. Hemen belgelere baktık, garantisi bitmiştir. Servise telefon ettik ve durumu arz ettik. Parasıyla takılmasını istedik.

Birkaç gün sonra firmanın bir yetkilisi, “ Beyefendi, ocağınızın garantisi bitmiştir. Biz yerli firmayız. Bu konuda müşterilerimizi sonuna kadar memnun etmek için var olacağız. Sizden bir ücret talep etmeden ocağınız yapılacaktır.”

 Ve gerçekten de gelip yapmışlardır. Hassasiyetlerine ve vizyonlarına ayrıca müteşekkirim.

Teşviki ve korumayı fırsata dönüştürmeyenlere yardım yapmak vatandaşlık görevimizdir.

Alışverişlerimizi bunlardan yapmak vatandaşlık olduğu kadar aynı zamanda dini görevimizdir ama, fırsatçılık istemiyoruz. Selam ve sevgi ile…gencmedya55@hotmail.com

 

Yazarın Yazıları
TEMEL'İN,  "PİZUM EZANI" VE POLİTİKACILAR!10 Aralık 2018 KADININ POLİTİKADA İSTİSMARI...07 Aralık 2018 KUR’AN DÜŞMANLIĞI YENİDEN Mİ?!06 Aralık 2018 "...KILIÇ ÜSTÜNDE YÜRÜMEK..."05 Aralık 2018 DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ04 Aralık 2018 YEREL SEÇİMLERDE ÖLÇÜMÜZ!03 Aralık 2018 BABADAN KALAN MİRASLA POLİTİKA YAPMAK!01 Aralık 2018 GÖZLEM29 Kasım 2018 YENİDEN REFAH PARTİSİ KURULURKEN…28 Kasım 2018 MUHAFAZAKAR YADA MODERNİST TERCİHİ27 Kasım 2018
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM