Ersin ERGE

TİYATRODA YÖNETMEN

          Tiyatro sahnesinin mutlak hakimi kimdir?

                Yönetmen.

                Öyle mi?

                Öyle!

 

                ***

                Tiyatroda yönetmen yaşamın öz değerini ve insanın özünü benimsemiş insandır. Dünya görüşüyle, tecrübesiyle, bilimselliğiyle, yaratıcılığıyla, kopyacı olmayan san’at ahlakıyla ve sürekli kültürel gelişimiyle birlikte çağdaş sanatın hedefini saptamış demektir. Bu demokrat olabilme bilincinden geçerken, seyircisiyle buluşan yönetmen, yarınların tiyatrosunu bugünden daha sağlıklı sürdürmek için vardır. Bunun içinde bütün sanatların bileşimini kendinde var eden tiyatroda yönetmen olmak, her türlü bilgiyle kendini yetiştirmiş olması gerekir. Çünkü bugünün sorunlarını kendi aynasından gösteren tiyatro, yarınların insancıl dünyasını da kendi aynasından gösterecektir. Paranın ve teknolojinin insanlara egemen olduğu bir çağda yönetmen çağdaş tarihin yaratıcı olmak zorundadır. Zira ‘tiyatro sürekli bir devrim olduğuna göre, yönetmen de bu devrimin devinmesinde öncüdür.’ Çünkü insanı, insanla insanlara gösteren ve anlatan tek sanat dalı tiyatrodur.

 

*

                Prof. Dr. Özdemir Nutku hocamızın dediği gibi “Gerçek Tiyatro Yönetmeni bilimsel ve sanatsal birikimi ile kişisel yaratıcılığı olan, çevresini ve dünya olaylarını yakından izleyen, bunlara doğru yorum getiren kişidir. Bunun içinde geniş bir kültür sanat yapısıyla, üstün beğeni aşamasını içerir. Oyuncularla ve öteki sahne elemanlarıyla olan ilişkilerinde başarı sağlayabilmek için, sanatçı karakterinden anlayan bir pedagog ve aynı zamanda onları yönetebilecek bir otorite olmalıdır.”

 

                ***

                Evet, tiyatro sahnesinin mutlak hakimi kimdir?

                Yönetmen.

                Öyle mi?

                Öyle.

 

Yazarın Yazıları
KUVAYI MİLLİYE DERKEN16 Mart 2019 SANATÇILAR TEPESİ09 Mart 2019 SANATÇILAR TEPESİ09 Mart 2019 YEREL YÖNETİM AKTÖRÜ DERKEN-2-02 Mart 2019 YEREL YÖNETİM AKTÖRÜ DERKEN23 Şubat 2019 AHA GELDİM GİDİYORUM16 Şubat 2019 SANAT MI - ZANAAT MI DERKEN09 Şubat 2019 DOLAYLI TÜMLEÇ DERKEN02 Şubat 2019 SANAT AYDINLIKTIR KÜLTÜRSE PUSULA26 Ocak 2019 YAŞAR DOĞU SPOR ÖDÜLLERİ19 Ocak 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM