Ersin ERGE

TİYATRODA YÖNETMEN

          Tiyatro sahnesinin mutlak hakimi kimdir?

                Yönetmen.

                Öyle mi?

                Öyle!

 

                ***

                Tiyatroda yönetmen yaşamın öz değerini ve insanın özünü benimsemiş insandır. Dünya görüşüyle, tecrübesiyle, bilimselliğiyle, yaratıcılığıyla, kopyacı olmayan san’at ahlakıyla ve sürekli kültürel gelişimiyle birlikte çağdaş sanatın hedefini saptamış demektir. Bu demokrat olabilme bilincinden geçerken, seyircisiyle buluşan yönetmen, yarınların tiyatrosunu bugünden daha sağlıklı sürdürmek için vardır. Bunun içinde bütün sanatların bileşimini kendinde var eden tiyatroda yönetmen olmak, her türlü bilgiyle kendini yetiştirmiş olması gerekir. Çünkü bugünün sorunlarını kendi aynasından gösteren tiyatro, yarınların insancıl dünyasını da kendi aynasından gösterecektir. Paranın ve teknolojinin insanlara egemen olduğu bir çağda yönetmen çağdaş tarihin yaratıcı olmak zorundadır. Zira ‘tiyatro sürekli bir devrim olduğuna göre, yönetmen de bu devrimin devinmesinde öncüdür.’ Çünkü insanı, insanla insanlara gösteren ve anlatan tek sanat dalı tiyatrodur.

 

*

                Prof. Dr. Özdemir Nutku hocamızın dediği gibi “Gerçek Tiyatro Yönetmeni bilimsel ve sanatsal birikimi ile kişisel yaratıcılığı olan, çevresini ve dünya olaylarını yakından izleyen, bunlara doğru yorum getiren kişidir. Bunun içinde geniş bir kültür sanat yapısıyla, üstün beğeni aşamasını içerir. Oyuncularla ve öteki sahne elemanlarıyla olan ilişkilerinde başarı sağlayabilmek için, sanatçı karakterinden anlayan bir pedagog ve aynı zamanda onları yönetebilecek bir otorite olmalıdır.”

 

                ***

                Evet, tiyatro sahnesinin mutlak hakimi kimdir?

                Yönetmen.

                Öyle mi?

                Öyle.

 

Yazarın Yazıları
HAYATI EĞİTİM DERKEN05 Ocak 2019 SARTRE’YE DOKUNDURTMAM!29 Aralık 2018 SUAT ÖZGÜLTEKİN’E ÜZÜLÜRKEN22 Aralık 2018 ŞİİR HAS İNSANDIR15 Aralık 2018 HAS ŞİİRE GİDERKEN  08 Aralık 2018 İLKADIM FİLM FESTİVALİ DEMİŞKEN24 Kasım 2018 BEN 10 KASIM10 Kasım 2018 TULUAT TİYATROSU DA MÜZE Mİ OLDU03 Kasım 2018 KARAGÖZ FESTİVALİ YAPALIM DERKEN-227 Ekim 2018 KARAGÖZ FESTİVALİ YAPALIM DERKEN-120 Ekim 2018
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM