Alpaslan ÇEPNİ

ÇOCUK İŞÇİLİĞİ

Çocuk işçiliği ile mücadeleye ilişkin duyarlılığının artırılması amacıyla, 2018 yılı 'Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı' ilan edildi.

Bu konuda yayınlanan Başbakanlık genelgesi, Resmi Gazete’ de yayımlandı. Genelgede, çocukların zihinsel, bedensel, ruhsal ve sosyal gelişimini olumsuz yönde etkileyen çocuk işçiliğinin, küresel ve ulusal çapta önemli sorunların başında geldiği belirtildi.

Çocuk işçiliği ile mücadeleye özel önem verildiği ifade edildi. Uluslararası kuruluşların çocuk hakları ve çocuk işçiliği konusundaki kararları ülke ihtiyaçları ile birleştirilerek, bu doğrultuda mevzuat ve politikaların oluşturulduğu kaydedildi.

Ülkemizde, bir yandan, genç nüfusun büyük bir bölümü işsizken, öte yandan 1 milyona yakın çocuğun güvencesiz, sağlıksız zor işlerde çalıştırılıyor olmasının nedeni “ucuz işgücü” olmalarıdır.

Okul çağında olan bu çocukların çoğu eğitimlerini yarıda bırakıyor.

Bir de göçmen çocuklar var: Onların durumu da içler acısı. Suriye’deki savaşın ardından Türkiye’ye gelen ve burada doğan bu çocukların sayısı 2 milyona yaklaşıyor. Çoğu okula gitmiyor; zor ve kirli işlerde çalıştırılıyor, istismar ediliyorlar…Bunların birgün ülkelerine geri döneceklerini beklemek ham hayal olur! Çoğu bizim çocuklarımızla birlikte yaşayacak; işsizlik, yoksulluk ve sefil bir hayatı da birlikte paylaşacaklar!..

Seçim propaganda konuşmalarında pek çok vaat duyuyoruz.

Tek şeyi çözsünler, ülkemizin gelecekte olası sorunlarının büyük bölümü çözülür:

Çocuklarımız-mülteci çocuklar da dahil- küçük yaşta işyerlerinde sömürülmesin ve  nitelikli bir eğitim alarak geleceğe güvenle bakabilsinler…Çocukların yeri okul ve oyun bahçeleridir…

Yazarın Yazıları
ÖĞRETMENLERDEN ÖNERİ İSTENİYORSA20 Ekim 2018 BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ03 Ekim 2018 YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMAYA İHTİYACIMIZ OLACAK26 Eylül 2018 İNSAN OLMAK NE DEMEKTİR19 Eylül 2018 İKLİMLER DEĞİŞİRKEN18 Eylül 2018 12 EYLÜL12 Eylül 2018 EYLÜL09 Eylül 2018 GERÇEKÇİ OL,İMKANSIZI İSTE…02 Eylül 2018 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ01 Eylül 2018 LİSELERE GİRİŞ VE YENİ DÖNEM29 Ağustos 2018
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM