Mustafa GENÇ

MEKKE- MEDİNE VE KUDÜS!

Kudüs esir.

Filistinliler şehit ve gazileriyle  güçlerini ve silahlarını ilahlaştırmış dünyanın en büyük zalimlerine karşı direniyor. Biz de o şehitlerin ve gazilerin yasını tutuyoruz.

Allah(cc)’ın  Hadis-i Kutsi’sinde; “Kim beni beytimde(evimde- kabede), yahut Resulüllah’ın(sav) mescidinde, yahut Beyt-i Makdisde(Mscid-i Aksa’da) ziyaret edip de ölürse şehit olarak ölür” buyurmuş olmasının anlamı bizler ve tüm ümmet için ne ifade eder acaba?

Kim kabeyi ziyareti ziyareti sırasında orada ölürse şehit olarak ölür.

Aynı şekilde gerek Medine ve gerekse Kudüs’ü ziyareti sırasında ölürse şehit olarak ölür.

Sevgililer sevgilisi Efendimiz(sav) şu üç mescit hakkında şöyle buyurmuştur:

“Ancak şu üç mescide(gitmek için) yük bağlanır.”

İsra Suresi’nin başında Allah(cc) Mescid-i Aksa’yı överek şöyle buyurmuştur::

“Kulunu(Muhammed) geceleyin Mescid-i Haram’dan(alıp) Mescid-i Aksa’ya kadar götüren(her türklü eksikliklerden) münezzehtir. (O mescid-i Aksa ki, ) biz onun etrafına (feyz ve) bereket verdik. ( Ve bugece yolculuğunu) ona ayetlerimizden bazısını gösterelim diye(yaptırdık). Şüphesiz ki O, her şeyi hakkıyla işiten, kemaliyle görendir.”(İsra Suresi,1).

Sevgililer sevgilisinin dilinden şu sözler de bize ışık tutmakta ve yol haritamızı çizmektedir.

Kendilerine şöyle soruluyor: “Ey Allah’ın elçisi, bize Mescid-i Aksa hakkında fetva verir misin?

Cevaben Efendimiz, “(ORASI BİR) NEŞİR VE HAŞR(TOPLANMA YERİ)DİR. ORAYA GELİN, ORADA NAMAZ KILIN! ÇÜNKÜ ORADA KILINAN NAMAZ BİN NAMAZ GİBİDİR.”

Tekrar, “Oraya varmak için takati olmayan(gücü yetmeyen) kişi hakkında acaba ne buyurursunuz?” şeklinde soru sorulmuştur.

Efendimiz(sav) bu soruya da şöyle cevap vermişlerdir: “Oraya, içinde yakılacak zeytin yağı hediye etsin! Zira oraya kim bir hediyede bulunursa, orada Allah için namaz kılan gibi olur.”

İşte Kudüs bizim için budur.  Kudüs yerinde ve kıyamete kadar kutsallığını koruyacaktır.

Peki, bunun gereğini yerine getirecek, Kudüs’ü esaretten kurtarıncaya kadar gülmeyi kendisine haram etmiş İslam lideri yada Müslüman var mı?

Şehitlere değil, kendimize ağlayalım.

Ümmet ölmüş de haberimiz yok.  52 Şehidin değil, yaşayan biz leşlerin ve ümmetin yasını tutalım. Selam ve dua ile…

 

Yazarın Yazıları
BREXİT YA DA TREXİT ANLAŞMASI17 Ocak 2019 VAKIF MEDENİYETİMİZDEN ESİNTİLER!16 Ocak 2019 ESKİ CHP VE DP GELENEĞİNE İLGİ GÖSTERMEMEK...15 Ocak 2019 AK PARTİLİLERİN KALELERİNE ATTIKLARI GOLLER!14 Ocak 2019 YENİ BİR KENT ANLAYIŞINA İHTİYAÇ VAR!11 Ocak 2019 YEMEN VE MÜSLÜMANLARIN REZALETİ…10 Ocak 2019 MERHUM BABAMIN NESLİ KORUMA FORMÜLLERİNDEN-I-09 Ocak 2019 MÜSLÜMANLAR SİYASETLERİNİ İNANÇLARINDAN AYIRIRLARSA...08 Ocak 2019 SİYASETİN ALANINI GENİŞLETMEK07 Ocak 2019 YASA DEĞİL MAHALLE BASKISI04 Ocak 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM