Kadir GÜRKAN

Sistemin Açıklarını Sistemi Kuranlar Kullanıyor !...

Jeopolitik ve jeostratejik açıdan birçok üstünlükleri olan bir coğrafyada bulunuyor ülkemiz. Dünyanın bilinen petrol rezervlerinin yaklaşık yüzde altmışının bulunduğu Orta Doğu Coğrafyasının kilit ülkesi durumundayız.

Ege , Akdeniz ve Karadeniz’e kıyı oluşu , Doğu ile Batı arasındaki köprü pozisyonu , enerji iletimine yönelik yapılan petrol ve doğal gaz iletim hatları , bulunduğu coğrafyada sahip olduğu su kaynakları vs. vs.

Bu verilere itirazı olanınız olduğunu zannetmiyorum. Şimdi bu verileri bir kenara koyup yalın bir şekilde Orta Doğu Coğrafyası’na bakalım.

Cetvelle çizilerek (Sykes-Picot) oluşturulan Orta Doğu Coğrafyası’nda ister adına Büyük Orta Doğu Projesi diyelim isterse Arap Baharı diyelim , gelişmiş ülkeler arasında geçen bir vekalet savaşları sürüp gidiyor. Sözde bölge halkına özgürlük getirmek , huzur getirmek için olduğu söylenen bu savaşların bölge halkına kandan, acıdan başka bir şey getirmediğini hepimiz görebiliyoruz. (Bknz. Afganistan , Libya Irak , Suriye , Yemen)

Gelişmişlerin enerji kaynaklarını yönetebilmek , coğrafyada hakim ülke konumuna gelebilmek için sürdürdükleri vekalet savaşlarının açtığı yaralar ne kadar derinleşecek ve sonuçları neler olacak kestirebilmek zor.

Zaman zaman guruplar arasında geçişler oluşsa da Vekalet Savaşlarının başlıca aktörleri ; ABD-İsrail ve İngiltere bir gurup , Avrupa Birliği bir gurup ve Rusya-Çin bir gurup olmak üzere üç guruptan oluşuyor.

Vekalet Savaşları ile guruplar Orta Doğu Coğrafyası’nda yeni silah teknolojilerini deneyebildikleri bir “Açık Labaratuar” ortamı oluştururken ekonomik anlamda da rakiplerine yönelik atakları gerçekleştirmekten geri kalmıyor. “Tarife Dışı Engeller” bir bir uygulamaya alınıyor , “Kur Savaşları” hız kesmiyor ve Petrol Fiyatları manipülasyonları gelişmekte olan ülkeleri perişan ediyor. Gelişmekte Olan Ülkeler statüsünde yer alan ülkemizin ekonomisinin her yıl dış finansmana olan ihtiyacını da dikkate aldığımızda çarpan etkisi kendiliğinden oluşuyor. (2017 Yılında yaklaşık 45$ olan Brent Petrol Varil Fiyatı ne oldu da 2018 yılında 77$ mertebelerine geldi?..)

Var olan sistemi kuranlar , kendi çıkarları için sistem açıklarını çok güzel kullanıyorlar!...

Cambaza bakmak yerine, gelişmişlerin kurduğu bu sisteme odaklanmalı ve kendi yol haritamızı oluşturmalıyız.

Bilimin ve aklın ışığında , kendi kaynaklarının gücünü bilerek , içinde bulunduğu coğrafyanın önemini içselleştirerek , üreterek , sanayileşerek , adaletli paylaşarak , sürdürülebilir , rekabet edebilir bir yapıya kavuşabiliriz.

Sağlıcakla

Kadir GÜRKAN

 

 

Yazarın Yazıları
Taşın Altına Elini Koyma Zamanı14 Ocak 2019 SAMSUN07 Ocak 2019 201831 Aralık 2018 He for She24 Aralık 2018 Yapay Zeka17 Aralık 2018 Baş Döndüren Gelişmeler10 Aralık 2018 VERİLER03 Aralık 2018 BORSA26 Kasım 2018 Türkiye ne yapması gerektiğini biliyor19 Kasım 2018 İYİ Kİ VARSINIZ12 Kasım 2018
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM