Ömer PAMUK

SELAM OLSUN...

Hepimiz insanız fakat mizaç ve karakterlerimiz farklı farklıdır. Bu farklılık bizi diğer insanlardan ayırır. Bizi biz yapan, güçlü kılan yanımız da budur. Bu özelliğimiz bir ömür boyu sürer. Bencillik, fedakarlık, sözünde durma, güvenilir olma; vefa ve vefasızlık hep insana özgü kavramlardır. Bizi insan kılan temel vasıflarımızdır bunlar.

Tehlikelere karşı duran, yeri geldi mi canını siper edip ölümsüzlüğün sırrına eren insanlar sayesinde hür yaşarız. Bağımsız bir vatanı bize bırakan insanlar, hakiki kahramanlardır. "Hakiki kahramanlar, felaket yağmurları altında başkaları için saadet çiçekleri toplayanlardır." Bu söz yüce ruhlu insanların dünyasında değer bulur, bir anlam ifade eder. Bu sözü maddiyatla açıklayamayız ve anlayamayız. 

Savaşın en kanlı günlerinden biriydi. Asker, en iyi arkadaşının az ilerde kanlar içinde yere düştüğünü gördü. İnsanın başını bir saniye bile siperin üzerinde tutamayacağı ateş yağmuru  altındaydılar. Tam cepheden dışarı doğru bir hamle yaptığı sırada başka bir arkadaşı onu omuzundan tutarak tekrar içeri çekti; "Delirdin mi? Gitmeye değer mi? Baksana delik deşik olmuş. Büyük olasılıkla ölmüştür bile... Artık onun için yapacak hiçbir şey yok. Boşuna kendi hayatını da tehlikeye atma sakın!"

Fakat asker onu dinlemedi ve kendisini cepheden dışarı attı. İnanılması güç bir mucize gerçekleşti... Asker o korkunç ateş yağmuru altında arkadaşına ulaştı. Onu sırtına aldı ve koşa koşa geri döndü. Birlikte siperin içine yuvarlandılar. Fakat cesur asker, yaralı arkadaşını kurtaramamıştı. Siperde kalan arkadaşı dedi ki: 

"Sana değmez demiştim. Hayatını boşu boşuna tehlikeye attın."

"Değdi," dedi, Gözleri dolarak asker, "Değdi..."

"Nasıl değdi? Bu adam ölmüş, görmüyor musun? "

"Yine de değdi. Çünkü yanına ulaştığımda henüz sağdı. Onun son sözlerini duymak, dünyalara bedeldi benim için."

Ve hıçkırarak arkadaşının son sözlerini tekrarladı: "Geleceğini biliyordum... Geleceğini biliyordum..."

Bağımsızlık, hür yaşamak, bir lütuf değil; vatan uğruna canını seve seve verebilmektir.

Kültürümüzün ulaştığı coğrafyalarda memleket sevdasıyla ve insanlık ülküsüyle yüreği tutuşanlara selam olsun...

Yazarın Yazıları
KİTAPLARIN DÜNYASINDA...06 Ocak 2019 İNSANIN EN ÖNEMLİ VASFI...30 Aralık 2018 GELECEĞE HAZIRLARKEN...23 Aralık 2018 ANLAMAYA ÇALIŞMAK...16 Aralık 2018 NİCE YILLARA...02 Aralık 2018 ÖĞRETMENİN DEĞERİ...25 Kasım 2018 GÖRÜŞ AÇISI...17 Kasım 2018 DEĞERLER AŞINMASI...11 Kasım 2018 DAHA İLERİKİ ZAMANLARA DOĞRU...04 Kasım 2018 FARKINA VARAN İNSAN...    28 Ekim 2018
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM