Mert Can Coşkuner

Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı

Yeni keşfedilen bir android tabanlı zararlı uygulama aramalarınızı ve konuşmalarınızı kaydederek size şantaj yapmak için kullanıyor. Yapılan çalışmalara göre üçüncü parti uygulama mağazalarındaki 53'e yakın uygulamanın içerisinde bulunan zararlı, kurulduğunda kullanıcıdan pek çok kritik erişim izni istemekte. 

 

Zararlı uygulama telefona kurulup açıldığında konuşmaları dinleyip kaydetmeye başlıyor, aynı zamanda paralı servislere SMS atıyor. Kullanıcının fotoğraf, rehber, SIM kart bilgileri gibi bilgilerini de çalan zararlı uygulama, kaydettiği ses dosyaları ile beraber çaldığı tüm dosyaları zararlı uygulama sahibine yolluyor.

 

Zararlının kendisini sakladığı uygulamalar arasında hesap makinası, fotoğraf editörü ve yabancı dil öğrenme uygulamaları gibi uygulamalar bulunduğundan, görünürde yararlı olan bir uygulamanın arkasında zararlı yazılım olabileceği ihtimalini her zaman göz önünde bulundurmakta fayda var.

 

Bu gibi zararlı uygulamalardan korunmak için Google Uygulama Mağazası haricinde bir yerden uygulama indirmemekte ve Google Uygulama Mağazasından dahi indirilse, indirilen uygulamanın telefonda kullanmak istediği izinlere dikkat etmekte fayda var.

 

 

Yazarın Yazıları
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı13 Mayıs 2018 Kripto para nedir?04 Şubat 2018 Flash Diskler nasıl güvenlik riski taşır?07 Ocak 2018 Sahte WhatsApp Uygulamalarına Dikkat12 Kasım 2017 Minecraft uygulamalarında zararlı yazılım30 Ekim 2017 Skype'da kullanıcıların gizliliği tehlikede23 Ekim 2017 RUS HACKERLAR08 Ekim 2017 GÜVENLİ KİMLİK DOĞRULAMA01 Ekim 2017 Facebook Messenger üzerinden bilgileriniz çalınabilir27 Ağustos 2017 Akıllı araba yıkama sistemleri zarar verebilir14 Ağustos 2017
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM