Mert Can Coşkuner

Kripto para nedir?

Bugün günümüzde çok tartışılan ve Bitcoin ile patlama yapan kripto paralar nasıl çalışıyor ve nedir bundan bahsedeceğim. Yazıda anlatılan teknik ve yöntemler tüm kripto paraları kapsamakta fakat ben Bitcoin üzerinden anlatacağım.

 

Kripo para kişiler arasında alış-veriş amacıyla kullanılmak üzere düşünülmüş bir araçtır. Değiş-tokuş sürecinin ve bir kripto paranın üretim sürecinin güvenli olması adına kriptografiden yararlanır.

 

2009 yılında bulunan Bitcoin, yaratıcısı Satoshi tarafından uçtan uca elektronik para olarak tanımlanmakta. Bir merkezi olmadığından ve alış-verişin direkt olarak kişiler arasında yapılmasından dolayı banka gibi bir aracı bulundurmadığından merkezi bir kontrol mekanizması yoktur.

 

Kripto para ile ne amaçlanmaktadır?

 

İnternet ortamından yapılan harcamalarda çözülmesi gereken en önemli problem çifte harcama sorunudur. Bu problem; aynı miktarda paranın iki defa harcanmasıdır. (Örnek; 40.000TL ile iki defa 40.000TL'lik alışveriş yapılması.) 

 

Bu sorunun günümüzdeki çözümü yapılan alış-verişlerde güvenilir üçüncü bir kişi kullanmak ve bu üçüncü kişinin yapılan bütün işlemleri kayıt altına alması ve sizin ne kadar paranız olduğunun takibini yapmasıdır. Bu da sizin paranızın kontrolünün başkasının elinde olması ve kişisel bilgilerinizi banka gibi kuruluşlara vermeniz anlamına geliyor.

 

Bitcoin ise bu problemi merkezi olmayan bir şekilde çözmeye çalışıyor. Blokzincir teknolojisi ile oluşturulan yapıda bütün yapılan işlemler ve Bitcoin kullanıcılarının ne kadar parası olduğu bilgisi herkesce görülebilmekte.

 

Kripto paralar nasıl çalışıyor?

 

Her işlem gönderici ve alıcının cüzdan adresini ve ne kadar para transfer edileceğini içeriyor. (Cüzdan adresini IBAN gibi düşünebilirsiniz) Yapılacak olan işlem belirlendikten sonra iş onay aşamasına geliyor.

 

Banka gibi merkezi bir yapı olmadığı için onay verme işlemi Bitcoin kullanıcıları arasındaki Bitcoin madencileri tarafından kriptografik bulmacalar çözme yoluyla yapılıyor. 

 

İlgili işlem onaylandıktan sonra herkesce bilinir hale geliyor ve bu noktadan sonra ilgili işlem değiştirilemez ve geri döndürülemez oluyor. Bitcoin madencileri ise bu onay işlemine katkıda bulundukları için bir ödül ve işlem ücreti alıyorlar.

 

Yapılan işlemlerin madenciler tarafından onaylanması ve herkesin cüzdan adreslerinin açık olması Bitcoin kullanıcıları için şeffaf bir ortam sağlanmış oluyor. Cüzdan sahiplerinin kişisel bilgilerinin gizli olması sebebiyle de kişisel veriler üçüncü parti kişilere verilmemiş oluyor. 

 

Yazarın Yazıları
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı13 Mayıs 2018 Kripto para nedir?04 Şubat 2018 Flash Diskler nasıl güvenlik riski taşır?07 Ocak 2018 Sahte WhatsApp Uygulamalarına Dikkat12 Kasım 2017 Minecraft uygulamalarında zararlı yazılım30 Ekim 2017 Skype'da kullanıcıların gizliliği tehlikede23 Ekim 2017 RUS HACKERLAR08 Ekim 2017 GÜVENLİ KİMLİK DOĞRULAMA01 Ekim 2017 Facebook Messenger üzerinden bilgileriniz çalınabilir27 Ağustos 2017 Akıllı araba yıkama sistemleri zarar verebilir14 Ağustos 2017
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM