Fulya ZORLU

Umursa-mamak

Mutluluk bir ruh hali, durumudur. Bu ruh haline sahip olmanın tek yolu ise pozitif bakış açısından geçer. Pozitif zihin her türlü olumsuzluktan kendine bir açık bir huzur alanı sağlar. Dengeli olmak ve güçlü etik anlayışı sayesinde bu huzur sağlayan pozitif zihin harekete geçer. Pozitif bir zihin yapısına sahip insanlar öncelikle umursamaları gereken ve umursamamaları gereken şeylerin ayrımını en iyi şekilde yaparlar. Hayatın içerisinde her gün birçok olay ile karşılaşırız. Bu olaylar bazen bizi derinden sarsarken bazen mutluluktan ayağımızı yerden kesebilecek güce sahiptir. Bu her iki zıt anda önemli olan benliğimizden ödün vermememizdir. Mantık çerçevesinde umursanması ve umursanmaması gereken şeyler iyi belirlenmelidir.

Gerçekten mutlu kişiler öncelikle maddi kaynaklarını maddi kaynağından daha yüksek hedeflere kullanmak yerine hayatlarına değer katacak mütevazı bir yaşam için kullanırlar. Yaptıkları her hangi bir işten karşılık ya da bir ödül beklemez. Pozitif zihne sahip insanlar için ödül birinin hayatına ucundan da olsa dokunabilmektir. Bunu en kolay yapmanın yolu ise öncelikle ön yargılardan kurtulmaktır. Mutlu insanlar için din, dil, ırk, mezhep, cinsiyet ayrımı gözetmeden sadece bir canlının hayatına dokunmak yerdir. Bu ayrımı yapmamalarının nedeni çevreden ekstra onay beklememeleridir. Bir gruba dahil olmak için çaba harcamalarına gerek yoktur. Çünkü, mutlu insanlar onlar hakkında ne düşündüğünüzü umursamazlar. Onların umursadıkları tek şey kendi benliklerine olan saygı ve güvendir. Haksız olmak mutlu insanları yaralamaz. Çünkü pozitif zihin yapısı sayesinde her zaman her şeyi bilmeye ve her şeyi bildiğini iddia etmeye çalışmazlar. Pozitif zihin yapısının en önemli artılarından biri de olanak sağlamaya elverişli olmayan ortamların umursanmamasıdır. Bu sebeple pozitif bir yarar sağlanamayacak ortamlarda vakit kaybetmezler. Olanağı olmayan ortamları eleştirmek ya da gereksiz çaba harcamak yerine ortamı negatifliğini umursamazlar. Mutlu insanlar çevrelerinde ki insanların işlerine karışmadıkları için kendilerine ekstra zor durumlar çıkarmazlar. Bu sayede kendilerine zarar veren durumları en aza indirmiş olurlar. Ancak tüm bunlara rağmen zaman zaman her insan kendisini, kendisine zarar veren ilişkiler içerisinde bulmuştur. Pozitif zihin yapısına sahip insanlar yalnızca bu zarar verici ilişkiden derslerini alırlar. Bu sayede kişileri umursamaz, aldıkları dersleri umursayarak bir daha hata yapma durumlarını en aza indirmiş olurlar.

Hepimize sunulan bir hayat var. Mutlu insanlar en çok bunun farkına vararak yaşarlar.

Yazarın Yazıları
Çocuklarda Korku ve Kaygı21 Ekim 2018 Duygularımızı Tanımak14 Ekim 2018 Nasıl Hissediyorsun?07 Ekim 2018 Patavatsızlık15 Temmuz 2018 Üniversite01 Temmuz 2018 Sorumluluk ve Özgürlük Üzerine10 Haziran 2018 Çocuklarda Yemek Problemi03 Haziran 2018 Alt-tan Al-mak27 Mayıs 2018 Günü Sahiplenmek 20 Mayıs 2018 Utanç ve Mahcubiyet13 Mayıs 2018
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM