Ömer PAMUK

DUYARLI OLMAK...

Başka insanların hayatlarını aydınlatanların kendileri de bu ışıktan uzakta duramazlar.               

İnsan yetiştirmek canlılar içerisinde en zor olanıdır. Diğer canlılar doğar doğmaz yaşama bir yerinden tutulurlar. İnsan yavrusu öyle mi? Belirli bir zaman onun büyümesi için büyük zorluklar var. Büyüdüğü zaman da eğer iyi eğitim almışsa, belirli bir donanımla yetiştirilebilmişse, kendisine yapılanı fazlasıyla ailesine ve toplumuna geri öder.                   

İnsan sosyal bir varlıktır. Toplumda tek başına yaşayamaz. Kendini düşündüğü kadar diğer canlıları da düşünür. Bu sebepten insan ne kadar bencillikten uzaklaşırsa o kadar çok insani değerlere sahiptir. İnsan deyince aklımıza değerler sistemi geliyor. Yaşadığı şehri imar eden, yaşarken bir amacı olan insan; bu amaca ulaşmak için yapılması gerekenleri fazlasıyla yapar. İnsanın sadece aşı ve işinin olması yetmiyor. Hayatını anlamlandıran, kendini güçlü ve mutlu kılacak hareketlerin içinde rol almak ister. Bu anlayış herkes için olmasa da belirli bir yetişmişlik seviyesine ulaşmış her insan için geçerlidir. Ben bugün sadece kendim için mi çalıştım? Başkaları için ne yaptım? Birine bir iyiliğim oldu mu? Toplum halinde yaşadığımıza göre bizi insan kılan toplumsal yapımızın güçlenmesine sebep olan iyilik, yardımlaşma gibi duygulardan hangisini bugün yaşadım? Yoksa kendim için mi çalıştım? Hangimiz başımızı yastığa koyduğumuzda bu soruları kendimize soruyoruz?                     

Bu sorularla yüzleşirken, "Bana ne! Ben kendimi kurtardım. Maddi ve manevi bir sorunum yoktur. Herkes kendi başının çaresine baksın. Zaten ömür kısa, bir de başkalarını mı düşüneceğim?" Öyle zannediyorum ki bazılarımızın yaptığı işin yoğunluğundan olacak düşünmeye bile zamanları olmayabilir. Burada iletişim araçlarına büyük görev düşüyor. Çevremizdeki olumsuzlukları gündeme getirirse, merhametli vatandaşlarımız elini hemen uzatır, çözüme katkı yapar.

Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki herkes kendi dünyasının içinde mutlu... Bize düşen en önemli sorumluluk, etrafımızda olup bitenlere karşı biraz daha duyarlı olmak ve öyle yaşamak.

Yazarın Yazıları
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...14 Ekim 2018 GÜVEN DUYGUSU...23 Eylül 2018 ZİRVEDE OLANLAR...16 Eylül 2018 KENDİNE İNANANLAR....09 Eylül 2018 ÖZENLE YAPILAN İŞ...19 Ağustos 2018 BU IŞIKLA...22 Temmuz 2018 VİZYON GENİŞLİĞİ VE ONA ULAŞMA ARZUSU...15 Temmuz 2018 DİRİ TUTMALIYIZ...08 Temmuz 2018 BAŞKA BİRİSİ OLMAYA ÇALIŞMAK…01 Temmuz 2018 UYGARLIĞA GİDEN YOL…24 Haziran 2018
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM