Ayhan HAMLI

Evli şehitlerin anne ve babaları ayrıcalık değil eşitlik istiyor

Bir anne veya bir baba evladının şehadet haberi karşısında 'Vatan sağ olsun' diyor. Ne kimseye saldırıyor, ne kimseyi suçluyor ne de etrafı yakıp yıkıyor. Ama kalan ömrünü kolay geçirmiyor, yüreğindeki yangın hiç sönmüyor… Her şehidi doğuran bir anne vardır. Ama her şehidin annesi ya da babası şehit anne ve babalarına tanınan haklar karşısında eşit değildir.

Şehidi evli olan anne ve babalar, birçok haklardan mahrum bırakılmıştır. Zannedilmesin ki evli şehitlerin anne ve babaları ne kadar muhtaç olurlarsa olsunlar, dertleri maddi haklar değildir. Evli bir şehidimizin anne veya babası şehadet şerbeti içmiş evladının madalyasını gururla yakasında taşımak istiyor. Bundan daha gurur verici ne olabilir ki? Neden şehitlerin anne veya babaları bu hakkı eşit kullanamıyor? Şehidi evli olan anne ve babalar uzun yıllardır bu taleplerini dile getiriyor. İster kabul edin, ister kabul etmeyin, burada bir eşitsizlik var. Aslında bazıları bu eşitsizliği ayrımcılık olarak da yorumluyor.

Şehidi evli ya da bekar olsun, anne her zaman annedir, evladını hiç terk etmeyendir. Öyle ise şehit annelerine tanınan haklar arasında şehidin medeni durumuna göre ayrım yapmak eşit davranmamak vicdanları sızlatmıyor mu? Şehidi evli bir anne, şehidi bekar bir annenin evinde ya da yakasında Devlet Övünç Madalyasını görünce üzüntüsünün ne kadar arttığını biliyor muyuz? Ne devlet ne de başkaları bu durumun farkında. Şehit annelerine ve babalarına ayrımsız eşit davranmak çok mu zor. Bir madalyanın maddi değeri nedir? Biliyoruz ki madalyalar altından değil, devlete ciddi bir külfette getirmiyor. Ama bir şehit annesi, bir şehit babası için manevi değeri çok yüksek olan bir değer. Bu konuda bir yasal düzenleme yapmak ve kabul ettirmek çok mu zor. Sadece iktidar partisi değil, bütün muhalefet partileri de böyle bir düzenlemeye asla itiraz etmeyecektir. Şehit anne ve babaları her zaman başımızın tacı diyenler, acaba neden bu konuda bir adım atmıyor. Burada bir eşitsizlik ve bir haksızlık var. Ben de bir şehit yakını olarak bu haksızlığı sürekli gündeme getirmeye şehit annesi olan 82 yaşındaki annem Bedriye Hamlı’nın talebini tekrar tekrar duyurmak istiyorum. Duyanların çözüm üretmelerini, mazeret üreterek direnmelerini istemiyorum. Kendi evladını şehit vermeyen hiç kimse bir anne için o madalyanın ne kadar büyük bir değer olduğunu anlayamaz. Bu yüzden herkes empati yapmalıdır. Eğer bir şehit annesi veya bir şehit babası evladının madalyasını yakasına takmak istiyorsa, ona senin şehidin evli idi o yüzden senin buna hakkın yok demek kanuni olabilir ama kesinlikle vicdani değildir.

Bu konuda sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın Sayın Mili Savunma Bakanımızın, Sayın İçişleri Bakanımızın ve Sayın Genelkurmay Başkanımızın emir ve direktifleriyle bizzat çalışma başlatmasını şehit annesi olan annem Bedriye Hamlı adına talep ediyorum. Ayrıca muhalefet partilerinin de bu konuda çaba göstermesini bekliyoruz. Doğrusu, şehit annelerine ve babalarına şehitlerinin evli veya bekar olmalarına bakarak değil, çocuklarının şehit olmalarına bakarak ayrımsız davranmaktır. Aslında bu konuda yazacak çok şey var ama yazmak istemiyorum. Zannedilecek ki bunlar maddiyatın peşinde. Annemin bütün yoksulluğuna rağmen tek isteği şehit oğlunun madalyasını kalan ömrünün şu son günlerinde yakasına takmaktır.26 yıldır bunu bekliyor. Bu kadar yaygın iletişim olanaklarına rağmen şehit annesinin bu talebini kimse duymuyor.

Bazen kanunlar acımasız olabiliyor ama o kanunlar şehit anne veya babalarına acımasız olma hakkına sahip olmamalı. Şehidin anne veya babasına senin şehidin evli ya da bekar diyerek eşit davranmamak hoş değil. Konunun özeti evli şehitlerimizin anne veya babası da Devlet Övünç Madalyası istiyor. Bir yıl önce İzmir Adliye Sarayında görev yaparken PKK’lı hainler tarafından şehit edilen Kahraman Şehidimiz Trafik Polisi Fethi Sekin sembol bir isim oldu ve ölüm yıldönümünde hepimiz şehit Fethi Sekin olduk o şehidimizin anne veya babası oğullarının madalyasını almayı hak etmiyorlar mı? Niye devletimiz bu konuyu düzeltmiyor? Talep edilen madalya ayrıcalık değil, eşitlik içindir.

Yazarın Yazıları
ÖCALAN'A SAYIN DİYENLER ŞEHİTLERİMİZİN KEMİKLERİNİ SIZLATIYOR...16 Aralık 2018 TÜRK ASKERİ VE ÜLKEMİZDEKİ SURİYELİ GENÇLER15 Aralık 2018 DUMLU ŞEHİTLERİNE SELAM OLSUN...08 Aralık 2018 TÜRKİYE'DE KIBRIS GAZİLERİNİN MADALYALARI NE ZAMAN VERİLECEK?   02 Aralık 2018 BU VATANIN CENNET KOKULU ASKERLERİ GÜLE GÜLE...01 Aralık 2018 UNUTTUK MU  ÖCALAN AiHM KARARI İLE KURTARILDI...25 Kasım 2018 AYBÜKE ÖĞRETMENİ ŞEHİT ETTİLER AMA ÖLDÜREMEDİLER...24 Kasım 2018 ATATÜRK VE ZEKİ MÜREN18 Kasım 2018 ŞEMDİNLİ VE ŞIRNAK ŞEHİTLERİ YÜREKLERİMİZİ YAKTI17 Kasım 2018 ABD'NİN TERÖRİSTBAŞLARINA ÖDÜL OYUNU...11 Kasım 2018
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM