Fulya ZORLU

Sevgi

Sevgi kelimesi kulaklarınızda ya da gözlerinizde yankılandığında Emin’im aklınıza hayatınıza dokunmuş bir çok olgu canlanıyordur. Hiç en kuvvetlisi hangisi acaba diye düşündünüz mü? En son hangi sevgi duyduğunuz kişiye, nesneye, eşyaya aşkla dokundunuz? Hayatımızı sarıp kuşatan bu mükemmel kelimenin anlamını ne zaman çok derinlerinizde hissettiniz? Bir filozofun mükemmel sevgi tanımından yola çıkalım;

“İçimizdeki kapıları sevgi açar. Yaşamdaki temel ders sevgidir. Sevgi sahiplenilemez; o rüzgâr kadar özgürdür ve nereye gitmek isterse oraya gider. Sadece sen ona kapılıp sürüklenirsin. Sevgi sınır tanımaz engel tanımaz.
Bir ruhu sınırlayan ve zincire vuran korkudur; sevgiyse özgürleştirir ve tüm zincirleri kırar. Sevgi tüm kapıları açar, yaşamları değiştirir ve en katı kalpleri bile yumuşatır. Sevgi yaratıcıdır; yapılandırır, birlik ve uyum içinde güzelliği yaratır. 
O, her şeyi mümkün kılar. Sevgi öyle bir neşe getirir ki, bastırılamaz. O neşeli bir yaşam şarkısıdır. Kanatlandırır uçurur insanı. Senin yüreğinde sevgi var mı? Başkalarına sevgi duyabiliyor musun? Ne mutlu sana!” Biz bu mükemmellik yaratan kelimeyi çoğu zaman sahiplenmeye çalışarak sınırlamaya ve engellemeye çalışıyoruz. Sevgiye şartlar koşuyoruz. Sevgiyi sürekli bir neden sonuca bağlıyoruz. Sonunda sevgiden vazgeçtiğimizi söyleyerek kendimizi kandırıyoruz. Oysa, Uyandığımız bir yaşam olduğu sürece asla sevgiden vazgeçemeyiz. Çünkü sevgi, sevdiğimiz aracılığıyla içimizde ki asıl sevgiye uzanan, uzanmak zorunda olan içsel bir yaşam sürecidir. Sevdiğimizi söylediğimiz şeyleri veya kişileri hayatımızı iyi yaşamak için bir amaç olarak kullandığımızda acı çekmeye başlıyoruz. İnanılmaz bir kaybetme korkusu bizi sarıyor. Oysa, sevgi özgürdür. Tutsak ettiğimiz sürece o mükemmel sevgi hayatımızı yok etmeye çalışan bir canavara dönüşecektir.

Kimi zaman sevgiyi aramaya koyuluruz. Bu kamar soyut bir kavramı aramaya koyulmak bize bolca somut acılar çektirir. Sevgi aranarak bulunacak bir şey değildir. Sevgi insan için, insani olan herşeyi kapsayan insanın yarattığı her şeydir. Bu sebeple sevgiyi aramak asılsızdır. Yapılabilecek tek şey sevgiyi yaratmak ve bu sevgiyi olabildiğince özgür bırakmaktır. İnsan için insan tarafından üretilen bu sevgi insanlar arasında ve insanla çevresinde ki her bir şey arasında mükemmelliği yansıtır.

Tüm bu açılardan bakıldığında sevgi kaynağı sonsuzdur. Bu sebeple sevgide sonsuzdur. Ancak bu sonsuzluğu ancak algılayabilecek ve yaşama geçirenler sevginin kendisini yaşayabilmektedir. Bizlerin yaşamı, algıladığımız sevginin yansımasıdır.

Yazarın Yazıları
Başarının Anahtarı16 Aralık 2018 Çocuklarda Problemli Davranışlar09 Aralık 2018 İyi Bir Yaşam02 Aralık 2018 Yalan25 Kasım 2018 Kimin Tercihi?18 Kasım 2018 Saygı11 Kasım 2018 Değeri Ne Kadar?04 Kasım 2018 Sevme Sanatı ve Saygı28 Ekim 2018 Çocuklarda Korku ve Kaygı21 Ekim 2018 Duygularımızı Tanımak14 Ekim 2018
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM