Mert Can Coşkuner

Minecraft uygulamalarında zararlı yazılım

Minecraft pek çok kişi tarafından oynanan ve bu yüzden de pek çok kez hackerların hedefi olmuş bir oyun. Kullanıcı potansiyelinden dolayı, kullanıcıların kişisel verilerini çalarak satmak için Minecraft oyununa ve Minecraft içerikli öğelere yönelik pek çok saldırılar yapıldığı bilinmekte.

Bunun bir örneğini de geçtiğimiz günlerde Google uygulama mağazasında Minecraft ile alakalı bazı Android uygulamaların zararlı yazılım içerdiğinin tespiti ile bir kez daha görüyoruz.

Yapılan araştırmalara göre 8 adet uyuglamada Sockbot adında zararlı uygulama tespit edildi. 600,000 ve 2.6 milyon arası cihazın hedef alındığı tahmin edilmekte. Resmi Minecraft uygulaması olmayan, bu uygulamalar karşımıza Minecraft içerisindeki ciltleri değiştirmekte kullanılan uygulamalarda olarak çıkıyor.

Uygulamaların bir tanesinde yapılan araştırmaya göre, telefona indirildikten sonra reklam içeriği gösterme adı altında zararlı uygulama sahibi ile iletişime geçen uygulama, aynı zamanda kurulumda sizden konum verisi, internet izni ve SD kart yazma yetkisi gibi yetkiler istemekte.

Telefonunuzun kontrolünü zararlı uygulama sahibine veren bu zararlı yazılımlar üzerinden hackerlar, bu şekilde ele geçirdikleri telefonları kullanarak internet üzerinden sitelere ve kişilere yönelik saldırılar gerçekleştirebilir.

Eğer sizin de telefonunuz hackerlar tarafından bu yöntemle ele geçirilirse, saldırıların sorumlularından biri telefonunuz olarak görüneceğinden suçlu gibi görünebilirsiniz. Telefonunuzda yapılacak incelemeler suçlu olmadığınızı elbet gösterecektir fakat bu gibi durumlarda baştan düşmemek adına üçüncü parti uygulama mağazalarından uygulama indirmekten, orjinal Google uygulama mağazasından da gereksiz uygulamalar indirmekten kaçınmakta ve telefonunuzda bir anti-virüs yazılımı kullanmakta fayda var.

Yazarın Yazıları
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı13 Mayıs 2018 Kripto para nedir?04 Şubat 2018 Flash Diskler nasıl güvenlik riski taşır?07 Ocak 2018 Sahte WhatsApp Uygulamalarına Dikkat12 Kasım 2017 Minecraft uygulamalarında zararlı yazılım30 Ekim 2017 Skype'da kullanıcıların gizliliği tehlikede23 Ekim 2017 RUS HACKERLAR08 Ekim 2017 GÜVENLİ KİMLİK DOĞRULAMA01 Ekim 2017 Facebook Messenger üzerinden bilgileriniz çalınabilir27 Ağustos 2017 Akıllı araba yıkama sistemleri zarar verebilir14 Ağustos 2017
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM