Mert Can Coşkuner

RUS HACKERLAR

Rus hackerlar, NATO askerlerinin akıllı telefonlarını hackledi

Geçtiğimiz günlerde NATO, Rus hackerlarin hedefi oldu. Daha öncelerde çeşitli ülkelerdeki sunucuları hedef alan Rus hackerlar, görünüşe göre artık NATO gibi organizasyonları da hedef almaya başladı.

Yapılan incelemelerde Rusya'nın Baltık ve Polonya bölgelerindeki NATO askerlerinin kişisel akıllı telefonlarını hacklemek için çeşitli yöntemler kullandıkları belirtiliyor.

Hacklenen telefonlardan kişisel hesapları çalabilen, telefondaki rehberlere ulaşabilen, dinleme yapabilen ve telefonları bir izleme cihazına çeviren hackerların telefonları ele geçirmek için anten ve drone kullandıkları tespit edildi.

Tespit edilen bu hack olayı ile bir bağlantı kabul etmeyen Rus hükümetinin açıklamalarına rağmen yetkililer kullanılan yöntemlerin üst seviye olması sebebiyle olayların devlet destekli olduğunda hemfikir.

Yapılan hack olaylarının an itibariyle ciddi boyutlarda olmadığı belirtilse de hackerların amacına göre bu durum değişebilir.

Bu tarz olayların sıkça yaşanmaya başladığı günümüz siber dünyasında, askeriyenin akıllı telefon politikalarını ve riskleri gözden geçirmesi kritik önem taşıyor.

Yazarın Yazıları
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı13 Mayıs 2018 Kripto para nedir?04 Şubat 2018 Flash Diskler nasıl güvenlik riski taşır?07 Ocak 2018 Sahte WhatsApp Uygulamalarına Dikkat12 Kasım 2017 Minecraft uygulamalarında zararlı yazılım30 Ekim 2017 Skype'da kullanıcıların gizliliği tehlikede23 Ekim 2017 RUS HACKERLAR08 Ekim 2017 GÜVENLİ KİMLİK DOĞRULAMA01 Ekim 2017 Facebook Messenger üzerinden bilgileriniz çalınabilir27 Ağustos 2017 Akıllı araba yıkama sistemleri zarar verebilir14 Ağustos 2017
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM