Mert Can Coşkuner

GÜVENLİ KİMLİK DOĞRULAMA

İki faktörlü kimlik doğrulama ve önemi

İki faktörlü kimlik doğrulama nedir?

Parolalarla beraber sizin sahip olduğunuz bir şeyden de (örn. Telefon) ekstra doğrulama talep eden kimlik doğrulama türüne iki faktörlü kimlik doğrulama denmektedir. Bunun en büyük örneği, bazı ATM'lerde kartınızı takıp parolanızı yazmanıza rağmen bazı işlemleri yaparken telefonunuza gelen onay kodunu yazmanızın istenmesi.

Neden önemlidir?

Şirketlerin hacklendiği ve parolaların sıkça çalındığı bu zamanda, çalınan parola ve kullanıcı bilgilerinin internet ortamında alınıp satıldığını görmekteyiz.

Bu bilgileri satın alanlar, çalıntı kullanıcı bilgilerini sıkça kullanılan alışveriş ve sosyal medya sitelerinde deniyorlar. Eğer kredi kartınızın da kayıtlı olduğu bir hesabınıza erişim sağlarlarsa, sonuçları yıkıcı olabiliyor.

İşte bu noktada devreye iki faktörlü kimlik doğrulama giriyor.

Sosyal medya ve alışveriş siteleri gibi kritik ve kişisel bilgilerinizi içeren sitelerde kullanacağınız bu özellik, kullanıcı bilgilerinizin başkaları tarafından bilinse de hesabınıza girişi neredeyse imkansız hale getiriyor.

Kullanıcı bilgilerinizi girdikten sonra telefonunuza gelen onay kodunu da girdiğiniz bu doğrulama yönteminde, saldırganlar sizin parolanızı bilse de telefonunuza sahip olmadıkları için hesabınıza erişemiyorlar.

Kişisel bilgilerinizin güvenliğini sağlamlaştırmak adına bu yöntemi destekleyen her platformda kullanmanızı öneririm.

Yazarın Yazıları
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı13 Mayıs 2018 Kripto para nedir?04 Şubat 2018 Flash Diskler nasıl güvenlik riski taşır?07 Ocak 2018 Sahte WhatsApp Uygulamalarına Dikkat12 Kasım 2017 Minecraft uygulamalarında zararlı yazılım30 Ekim 2017 Skype'da kullanıcıların gizliliği tehlikede23 Ekim 2017 RUS HACKERLAR08 Ekim 2017 GÜVENLİ KİMLİK DOĞRULAMA01 Ekim 2017 Facebook Messenger üzerinden bilgileriniz çalınabilir27 Ağustos 2017 Akıllı araba yıkama sistemleri zarar verebilir14 Ağustos 2017
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM