Mert Can Coşkuner

Facebook Messenger üzerinden bilgileriniz çalınabilir

Geçtiğimiz haftada ortaya çıkan bir zararlı yazılım kendisini bulaştırdığı kullanıcıların facebook messenger hesapları üzerinden ilgili kullanıcının arkadaş listesindeki kullanıcılara zararlı içerik barındıran linkler yollamakta.

Yollanan link incelendiğinde linkin yollandığı kullanıcının bir fotoğrafının mozaiklenmiş olduğunu ve video gibi gösterildiği tespit edildi. Eğer kullanıcı bu resime tıklarsa kendisine reklam gösteren bir yazılımı tarayıcısına yüklüyor ve YouTube görünümüne sahip zararlı bir siteye yönlendiriliyor.

Yönlendirilen sahte YouTube sitesi yüklendiğinde kullanıcıya bir hata mesajı çıkıyor ve hatanın giderilmesi için bir eklentinin kurulması isteniyor. Yollanan eklenti kurulduğunda saldırgan zararlı yazılımı size de bulaştırmış oluyor ve sürekli reklam görüntülemeye başlıyorsunuz. Aynı zamanda facebook hesabınız da saldırganların eline geçebilmekte. Saldırganların reklam gösteren yazılımları bu şekilde zararlılar yoluyla yaymasının sebebi ise reklam tıklamalarından para kazanmak.

Facebook messenger üzerinden yayılan bu zararlının kaç kişiye bulaştığı bilinmiyor fakat ayda 1.2 milyar kişi tarafından kullanılan bir yerde pek çok kişiye bulaştığını ve sizin de karşınıza mesaj olarak gelebileceğini göz önünde bulundurarak arkadaşlarınızdan gelen mesajlara dikkat etmenizde fayda var.

 

Yazarın Yazıları
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı13 Mayıs 2018 Kripto para nedir?04 Şubat 2018 Flash Diskler nasıl güvenlik riski taşır?07 Ocak 2018 Sahte WhatsApp Uygulamalarına Dikkat12 Kasım 2017 Minecraft uygulamalarında zararlı yazılım30 Ekim 2017 Skype'da kullanıcıların gizliliği tehlikede23 Ekim 2017 RUS HACKERLAR08 Ekim 2017 GÜVENLİ KİMLİK DOĞRULAMA01 Ekim 2017 Facebook Messenger üzerinden bilgileriniz çalınabilir27 Ağustos 2017 Akıllı araba yıkama sistemleri zarar verebilir14 Ağustos 2017
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM