Mert Can Coşkuner

Akıllı araba yıkama sistemleri zarar verebilir

Geçtiğimiz günlerde akıllı araba yıkama sistemlerinde bulunan kritik güvenlik açıklarının, gerçek ortamda gerçekleştirilebileceği kanıtlandı. Washington'da bir araba yıkama sistemi üzerinde yapılan çalışmada, hacklenen araba yıkama sisteminin kontrolünün tamamen ele geçirilebildiği tespit edildi.

Ele geçirilen sistem ile yıkama kollarının arabaya saldırması, kapıları tutması ve içindekileri hapsetmesi ve daha nicesi mümkün. Hacklenen bu sistemin kötüye kullanımı sonucunda araba hasarlarının ve daha da önemlisi hayati kayıpların olabileceği söylenmekte.

Tespit edilen bu zafiyetler, ilgili üreticiye iletildi ve gereğinin yapılması istendi. Fakat bazı üreticilerin kendilerine bildirilen güvenlik açıklarını geç kapatmak ya da dikkate almamak gibi huyları olduğunu belirtmekte fayda var.

Eğer herhangi bir akıllı araba yıkama sistemi kullanacaksanız, dikkat etmekte fayda var.

 

Yazarın Yazıları
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı13 Mayıs 2018 Kripto para nedir?04 Şubat 2018 Flash Diskler nasıl güvenlik riski taşır?07 Ocak 2018 Sahte WhatsApp Uygulamalarına Dikkat12 Kasım 2017 Minecraft uygulamalarında zararlı yazılım30 Ekim 2017 Skype'da kullanıcıların gizliliği tehlikede23 Ekim 2017 RUS HACKERLAR08 Ekim 2017 GÜVENLİ KİMLİK DOĞRULAMA01 Ekim 2017 Facebook Messenger üzerinden bilgileriniz çalınabilir27 Ağustos 2017 Akıllı araba yıkama sistemleri zarar verebilir14 Ağustos 2017
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM