Mert Can Coşkuner

Uzaktan kontrol edilen elektronik kaykaylar hackerların yeni hedefi

Son yıllarda çocuklar tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlayan elektronik kaykayların (hoverboard) bazıları, artık mobil uygulamayla ve internet bağlantısıyla geliyor.

Uygulama, kullanıcının kaykaylarının ışıklarını değiştirmesini, uzaktan yönetmesini ve batarya süresi gibi özelliklerini kontrol etmesine yarıyor. Bu fikir her ne kadar kulağa iyi ve eğlenceli gelse de elektronik kaykay kullanımının güvenliğini azaltmakta.

Yapılan son araştırmalara göre, elektronik kaykayların uzaktan hacklenmesi çok kolay. Bluetooth bağlantısı üzerinden elektronik kaykayları özel bir donanım kullanmadan 10 metre mesafeden kontrol etmek mümkün.

Eğer özel bir donanım kullanılırsa, bu mesafe daha da artıyor. Bu özel donanımlarla aynı zamanda birden fazla kaykayı aynı anda uzaktan kontrol etmek ve kaykay kullanıcısının konumunu tespit etmek de mümkün.

Bu elektronik kaykaylara örnek olarak Segway MiniPro verilebilir. Bluetooth üzerinden hacklenebilen bu gibi elektronik kaykaylar, çocuklarınızı tehlikeye atabilir.

 

Yazarın Yazıları
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı13 Mayıs 2018 Kripto para nedir?04 Şubat 2018 Flash Diskler nasıl güvenlik riski taşır?07 Ocak 2018 Sahte WhatsApp Uygulamalarına Dikkat12 Kasım 2017 Minecraft uygulamalarında zararlı yazılım30 Ekim 2017 Skype'da kullanıcıların gizliliği tehlikede23 Ekim 2017 RUS HACKERLAR08 Ekim 2017 GÜVENLİ KİMLİK DOĞRULAMA01 Ekim 2017 Facebook Messenger üzerinden bilgileriniz çalınabilir27 Ağustos 2017 Akıllı araba yıkama sistemleri zarar verebilir14 Ağustos 2017
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM