Mert Can Coşkuner

Eski telefon numaranız Facebook hesabınızın ele geçirilmesine sebep olabilir

Facebook'ta bulunan telefon numarası ekleme özelliği her ne kadar aramaya yapmaya, parola kurtarmaya ve güvenli bir giriş yapmaya olanak verse de Facebook hesabınızın ele geçirilmesine sebep olabilir.

 

Facebook'ta bulunan bir mantık hatasından dolayı eğer telefon numaranız değiştiyse ve hesabınızda kayıtlı telefon numarasını güncellemediyseniz, eski telefon numaranızın başka birine verilmesi durumunda, o kişi sizin Facebook hesabınızı ele geçirebilir.

 

Hesaplar nasıl ele geçiriliyor?

 

Facebook, telefon numaranızı kullanarak hesabınızı bulmanıza izin veriyor. Bu yöntemle bulunan hesap adı kullanılarak giriş denemesi yapıldıktan sonra "şifremi unuttum" sayfasından telefon numarasına kurtarma numarası isteniyor.

İstenen kurtarma numarasıyla, bu numaranın kayıtlı olduğu Facebook hesabına giriş yapılabildiği gibi parola da değiştirilebiliyor.

 

Bu güvenlik açığının varlığını kabul etmeyen Facebook, kullanıcıların telefon numaralarını değiştikleri zaman hesaplarına bağlı olan numaraları da güncelleştirmelerinin kendilerinin kontrolünde olmadığını söylüyorlar.

 

Korunmak için neler yapmalı?

 

Bu şekilde hesabınızın ele geçirilmesinden korunmak için eski numaranızı ve email adreslerinizi Facebook’tan kaldırın. Ayrıca 2 aşamalı girişi aktif edin ve giriş alarmlarını devreye sokun.

Yazarın Yazıları
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı13 Mayıs 2018 Kripto para nedir?04 Şubat 2018 Flash Diskler nasıl güvenlik riski taşır?07 Ocak 2018 Sahte WhatsApp Uygulamalarına Dikkat12 Kasım 2017 Minecraft uygulamalarında zararlı yazılım30 Ekim 2017 Skype'da kullanıcıların gizliliği tehlikede23 Ekim 2017 RUS HACKERLAR08 Ekim 2017 GÜVENLİ KİMLİK DOĞRULAMA01 Ekim 2017 Facebook Messenger üzerinden bilgileriniz çalınabilir27 Ağustos 2017 Akıllı araba yıkama sistemleri zarar verebilir14 Ağustos 2017
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM