İki bin yıllık ölümsüzlük iksiri...

Fermente edilmiş bir çay türü olan kombu çayı hem yeşil çaydan hem de siyah çaydan yapılabiliyor. İşte sağlığa sayısız faydası bulunan bu çayın faydaları ve nasıl hazırlandığı?

İki bin yıllık ölümsüzlük iksiri...

ŞEKERDEN OLUŞAN BİR BESLENME

İlaç olarak da kullanılan  Kombu Çayı (Kombucha), fermente edilmiş bir çay çeşididir. Yeşil veya siyah çaydan yapılabilir. Kombu çayı, Doğu Asya'ya özgü bir çay olup dünyaya yayılmıştır. Fermentasyon esnasında disk biçiminde, jelatinimsi bir zardan meydana gelen mantar oluşur. Kombu mantarı, şekerden oluşan bir beslenme solüsyonu içerisinde yaşar ve bu ortamda sürekli üremektedir. Bu mantar zamanla çayın bütün yüzeyine yayılarak kalınlaşır.

İŞTE KOMBU ÇAYININ SAYISIZ FAYDALARI…

Salgı bezlerini ve hormon sistemini uyararak ömrü uzattığı söylenmektedir. Vücudun PH'ını dengeler. Vücutta biriken atık ve toksik maddeleri suda çözülebilir hale getirerek daha kolay atılmasını sağlar. Kan dolaşımını hızlandırır. Kalp atışlarını düzenler ve kanı temizlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda sinir sistemine iyi gelerek yüksek tansiyonu düşürmektedir.

HER GÜN BİR BARDAK...

Kan şekeri seviyesini sabitleyerek, şeker hastalığını tedavi eder. Her gün bir bardak tüketilmesi vücuttan bütün toksinlerin atılmasını sağlayarak sindirim sistemini hızlandırmaya yardımcı olur.Vücuttaki serbest radikallerin gelişimini engeller. Bu sayede kanseri tedavi ettiği söylenmektedir. Kolesterolü düşürür. Kabızlık ve basur (Hemoroid) problemlerini iyileştirici etkisi vardır.

KOMBU ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

İlk olarak 3 litre içme suyunu bir tencerenin içerisine koyarak kaynatın. Su kaynamaya başladıktan sonra 1,5 su bardağı şekeri ekleyip 5 dk daha kaynatın. Daha sonra ocağın altını kapatın ve kaynamış suyun içine on poşet siyah çay katın.
15 dk demlemeye bırakın, daha sonra çay poşetlerini içinden alıp oda sıcaklığında soğutun.

Çayı iyi temizlenmiş geniş ağzı olan bir kavanoza boşaltın. Daha önce fermente edilmiş çay varsa, az miktarda bu çaydan karıştırmak mayalama işlevi görecek ve hızlı bir fermantasyon sağlayacaktır. Kavanoz oda sıcaklığında bırakılmalıdır. Aynı zamanda kavanozun kapağını kapatmadan önce üzeri bir tülbentle örtülmelidir.

 


Copyright © 2019 Haber Gazetesi

ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM