Samsun'da can güvenliğini nasıl koruyorlar?

Samsun Otogar Müdürü Sönmez Yalçın, bazı otobüs firmalarının kanuna aykırı şekilde otogar dışından yolcu alımı yaptığını söyleyerek, 'Bu firmalar yolcuların can ve mal güvenliğini nasıl koruma altına alıyor?' dedi

Samsun'da can güvenliğini nasıl koruyorlar?

Samsun Şehirlerarası Otobüs Terminalinde yer almayan bazı otobüs firmalarının Samsun Otogarına girmeden kaçak yolcu alımı yaptığını iddia eden otogardaki firma temsilcileri, söz konusu firmaları Samsun Valiliğine şikayet etmişti. Söz konusu firmaların yetkilileri ise kendilerini savunarak, yolcu taşımacılığı için gerekli belgelere sahip olduklarını iddia etmişti. Samsun Otogar Müdürü Sönmez Yalçın ise o firmaların kanuna aykırı taşımacılık yaptığını yinelerek, "Bu firmalar, yolcuların can ve mal güvenliğini nasıl koruma altına alıyor?" diye sordu.

GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Yalçın, korsan taşımacılığa devam edildiğini belirterek, "Söz konusu firma temsilcileri, 28 Ocak 2019'da vermiş oldukları demeçte otogar yönetiminin, kira bedeli olarak afaki rakamlar talep etmesi nedeniyle otogar dışına çıkarak yolcu taşımacılığı yaptıklarını iddia etmiştir. Bu demeç gerçeği yansıtmıyor. Söz konusu firma temsilcileri, otogar içerisinde kiraladıkları yazıhanelerin kira bedellerinin ifa etmediklerinden dolayı aleyhlerine icra takibi başlatılmış ve yazıhanelerden tahliye edilmişlerdir" dedi.

BELGELERİ EKSİK

Söz konusu firmaların gerekli belgelere sahip olmadığını savunan Yalçın, "Bu firmalar sadece F2 belgesi ile taşımacılık yapabildiklerini iddia ediyor. F2 belgesiyle taşımacılık yapılabilmesi için otogar binası içerisinde faaliyet göstermeleri gerekir. Otogar olarak faaliyet gösterebilmek için ise T1 belgesi gerekmektedir. Bahsi geçen firma sahiplerinin yapmış olduğu taşımacılık kanuna aykırıdır. En büyük ve önemli eksiklik ise yolcuların can ve mal güvenliğinin sağlanması noktasındadır. Samsun Yusuf Ziya Yılmaz Şehirler Arası Otobüs Terminalinde yönetimin denetimi ve gözetimi altındaki güvenlik görevlilerinin yanı sıra emniyet ekipleri yer alıyor. Kanuni belgeleri eksik olan ve bu şekilde otogar dışında taşımacılık yapan bir zihniyetin, insanların güvenliğini sağladığını ve güvenli taşımacılık yaptığını düşünmek mümkün değil" diye konuştu.

HAREKETE GEÇİLMELİ

Yalçın, konuyla ilgili başvurularını yaptıklarını belirterek, "Söz konusu firmaların korsan faaliyet göstermelerinden dolayı Samsun Valiliğine, otogar dışında faaliyet gösteren firmaların trafiğin yoğun olduğu merkezlerde yolcu indirip bindirdikleri ve bunun yasal olmadığı yazılı olarak izah edilmiştir. İnsanların canını hiçe sayıp otogar dışında taşımacılık yapan firmalar hakkında bir an önce Valilik ve Ulaştırma Bakanlığının harekete geçmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Şükrü Berk ASKAR


Copyright © 2019 Haber Gazetesi

ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM