Fındık fiyatları artacak

Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi, 'Fındık fiyatlarında önümüzdeki günlerde artış olacak. Üreticilerimiz buna göre hareket etsinler' dedi.

Fındık fiyatları artacak

Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi, fındık fiyatları konusunda açıklama yaptı.

FINDIK FİYATLARI 3 DOLARIN ALTINDA OLMAMALI

Ekim ayının başı itibarıyla piyasalarda  fındık fiyatlarında hareketlilik yaşandığını belirten Feyzi, ''12 TL ile 13,5 TL arasında randıman farkına göre fındık fiyatları piyasadaki yerini buldu. Önümüzdeki günlerde  fındık fiyatlarında artış olacağına inanıyorum. TMO ve Tarım Bakanlığı yetkililerine buradan çağrımdır. Yılbaşı sonrası TMO fındık politikasını açıklayacaktır. Ellerindeki fındık mahsulünü geçen yıl 12,25 TL'den satışa çıkardılar. Dolar o zaman 3,80 TL'den işlem görürken 12,25 TL'den satılan fındık bugün dolar bazında baktığın zaman 20 TL gibi bir rakamlara tekabül ediyor. Karadeniz Bölgesi'ndeki fındık üreticilerimizi küstürmemek adına hem de tarıma daha fazla sahip çıkmak ve kaliteli fındık üretmek için bizim fındık alıcısı firmalarından beklentilerimiz var. Fındık fiyatlarını kaliteli veriniz ki kaliteli ürün üretsinler. Karadeniz halkı kimsenin hamalı değildir. Bizim milletimizi kimse aptal yerine koyamaz biz ona izin vermeyiz. Geçen yıl 3 dolara satılan fındık, bu yıl 3 doların altında olmamalıdır. Bu rakam ileri ki günlerde yakalarsak bölgede üreticilerimizde, esnaflarımızda rahat nefes alır' diye konuştu.

Fındığın artık bir yatırım aracı olduğunu belirten Feyzi, 'Üreticilerimizi her zaman bilinçlendiriyoruz. Kimse bizim üreticimizi kandıramaz ve bizler de bu duruma zaten izin vermeyiz. Fındığa yatırım yapan gerçek kişiler üreticilerdir ve bizler onların temsilcisi olarak yatırımlarına sahip çıkacağız' şeklinde konuştu.

 


Copyright © 2019 Haber Gazetesi

ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM